Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

ЄКА готує Європейський космічний саміт, на якому будуть розглянуті пілотовані космічні польоти та стратегія запусків

17 квітня генеральний директор Європейського космічного агентства (ЄКА) Йозеф Ашбахер в інтерв’ю розповів, що агентство працює над розробкою планів, що будуть представлені ЄКА та країнам-членам Європейського Союзу на другому Європейському космічному саміті, запланованому на листопад 2023 року у Севільї, Іспанія.

ЄКА намагатиметься заручитися політичною підтримкою, але поки що не фінансуванням, для майбутніх програм пілотованих польотів в космос, як це рекомендовано консультативною групою високого рівня у звіті, опублікованому 23 березня. У цьому звіті «Космічна революція» закликано Європу розпочати амбітні зусилля з розвитку власних можливостей пілотованих польотів в космос, включаючи запуск астронавтів на низьку навколоземну орбіту і навіть на Місяць.

«Це буде справді політичний саміт, присвячений шляху Європи вперед та тому, що ЄКА має зробити для його реалізації», — сказав Ашбахер. «Я очікую політичного рішення щодо європейського підходу до пілотованих та роботизованих польотів у космос».

За його словами, для підготовки саміту ЄКА працює над «варіантами використання» європейської інфраструктури пілотованих космічних польотів на орбіту та на Місяць. Далі будуть опрацьовані сценарії реалізації цих варіантів, включаючи оцінку вартості.

«Ми розробимо сценарії для осіб, які приймають рішення, і вони скажуть нам на основі цих сценаріїв, що вони хочуть, щоб ми робили, і як вони хочуть, щоб ми діяли», — сказав він.

Це політичне рішення не забезпечить негайне фінансування ЄКА для реалізації цих сценаріїв, але спрямує планування перед наступним самітом Ради міністрів ЄКА наприкінці 2025 року, де країни-члени візьмуть на себе зобов’язання фінансувати конкретні програми, включаючи потенційні ініціативи щодо пілотованих польотів в космос.

«Потрібно виконати багато роботи» перед засіданням Ради міністрів у 2025 році (council meeting, CM25) сказав він. ЄКА має невелике фінансування, але достатнє для забезпечення цього планування. «З помірними інвестиціями можна добре підготуватися. CM25 стане ключовою віхою».

Ашбахер сказав, що був приємно здивований звітом «Космічна революція». Консультативна група майже повністю складалася з людей без досвіду у космічної галузі, від колишнього генерального секретаря НАТО до художника. «Вони справді склали дуже чітку картину відносно того, на якому місці знаходиться Європа у плані пілотованих польотів в космос і що вона має робити. Мене дуже позитивно здивувало те, що у звіті це викладено чіткою, сильною мовою», — сказав він. «Європа не може залишатися осторонь цього», — сказав він про політ людини в космос. «Швидше навпаки: Європа має наростити зусилля та бути дуже сміливою у цьому».

Окрім пілотованих польотів в космос, Європейський космічний саміт у листопаді охоплюватиме і інші питання, зокрема роль космосу у вирішенні проблеми зміни клімату тощо.

Також буде розглянута європейська стратегія запуску, яка виходить за рамки розробки ракет Ariane 6 та Vega C. «Це насправді ширша картина того, як Європа хоче утвердитися в доступі до космосу», — сказав Ашбахер. Це включає підтримку «мікропускових установок» або малих ракет-носіїв, які розробляють кілька європейських компаній, а також довгострокову оцінку доступу до космосу.

«Очевидно, що поточна ситуація потребує глибшого осмислення сектору ракет-носіїв у Європі», — сказав він, зокрема щодо того, як забезпечити гарантований доступ Європи до космосу.

Ця дискусія відбувається на тлі затримок у розробці Ariane 6 і спроб повернути Vega C до експлуатації після невдалого запуску у грудні. Ашбахер повідомив, що здійснюються заходи з підготовки нового запуску Vega C до кінця року після внесення змін, таких як нова вставка сопла, яка стала причиною грудневої невдачі.

Ашбахер відмовився назвати орієнтовну дату першого запуску Ariane 6, який, як заявило ЄКА минулої осені, відбудеться не раніше IV кварталу 2023 року. Роботи тривають у кількох напрямках, включаючи випробування із запуском двигунів, заплановане на початок липня.

Він сказав, що працює з промисловими партнерами над проектом Ariane 6, щоб організувати регулярне інформування про підготовку першому запуску. За його словами, до випробування у липні партнери Ariane 6 знатимуть достатньо, «щоб ми могли передбачити дату першого запуску».

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України