Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Японський посадковий модуль SLIM здійснив точну посадку на Місяць лише з одним працюючим двигуном

25 січня Японське агентство аерокосмічних досліджень (JAXA) заявило, що японський посадковий модуль SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) досяг поставленої мети щодо точної посадки на Місяць з використанням лише одного з двох головних двигунів, а невеликий ровер надіслав на Землю зображення космічного апарата.

Перед посадкою на Місяці японський місячний посадковий модуль SLIM катапультував два невеликі ровери Lunar Excursion Vehicle, LEV-1 і LEV-2. LEV-2, розміром з бейсбольний м’яч та названий SORA-Q, зробив кілька знімків, передавши їх через бездротову систему зв’язку на LEV-1, який потім передав ці дані напряму на наземну станцію, що підтвердило функціональність обох роверів.

На зображенні видно, що модуль SLIM перекинувся під час посадки, опинившись «догори ногами» в такому положенні, що сонячні елементи не можуть заряджати батарею. Посадковий модуль пропрацював лише кілька годин і був переведений у безпечний режим при рівні заряду батареї 12%, щоб уникнути неможливості перезавантаження для операції відновлення через надмірний розряд. Наразі команда управління місією SLIM сподівається, що модуль має можливість відновити свою роботу в найближчі дні, коли кут освітлення сонця зміниться.

Під час прес-конференції 25 січня керівник проєкту SLIM в JAXA Шінічіро Сакаї повідомив, що SLIM здійснив точну посадку на схилі кратера Шіолі, розташованого на 25.24889 градусів східної довготи і 13.31549 градусів південної широти, всього в 55 метрах від цільової точки, тим самим виконавши ключовий критерій місії.

Агентство прагнуло високоточної посадки, визначеної як потрапляння в межі 100 метрів від цільової точки.

Запущений 6 вересня 2023 року за допомогою ракети-носія H-2A, SLIM здійснив свою історичну посадку на Місяць 19 січня, успішно випустивши пару маленьких роверів на поверхню прямо перед посадкою. Посадка SLIM зробила Японію п’ятою країною, яка здійснила посадку на Місяць, але проблеми з генерацією енергії скоротили активний час роботи апарата на поверхні.

Ймовірно, один з двох основних двигунів вийшов з ладу під час фінальної фази посадки. Це сталося на висоті 50 метрів до посадки, що викликало ненавмисний бічний рух.

За повідомленням JAXA, наразі триває підготовка до швидкого проведення 10-смугових спектроскопічних спостережень з високою роздільною здатністю з використанням багатодіапазонної спектроскопічної камери (multiband spectroscopic camera, MBC), встановленої на SLIM, як тільки умови сонячного освітлення покращаться і посадковий модуль відновиться за рахунок енергії, виробленої сонячною батареєю.

Захід сонця над кратером Шіолі очікується приблизно на початку 31 січня за UTC. Ні SLIM, ні ровери не мають радіоізотопних нагрівачів. Таким чином, очікується, що вони не переживуть місячну ніч, коли температура впаде приблизно до мінус 130° за Цельсієм.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України