Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Японський посадковий модуль SLIM відновив живлення більше ніж через тиждень після посадки на Місяць

29 січня Японське агентство аерокосмічних досліджень (JAXA) повідомило, що японський космічний апарат Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) відновив живлення більше ніж через тиждень після того, як він здійснив точну посадку на Місяць, але залишився без електрики через те, що його сонячні батареї опинилися під неправильним кутом відносно сонячного світла.

20 січня під час маневру зниження приблизно на висоті 50 м від місячної поверхні через невстановлену причину перестав працювати один з двох головних двигунів SLIM, внаслідок чого модуль перекинувся під час посадки, опинившись «догори ногами» в такому положенні, що сонячні елементи не могли заряджати батарею. Він пропрацював близько двох з половиною годин, перш ніж JAXA відключило батарею, щоб зберегти можливість підзарядки, яка мала розпочатися при зміні кута нахилу сонця.

До відключення SLIM зміг розгорнути два невеликі ровери Lunar Excursion Vehicle, LEV-1 і LEV-2. LEV-2, розміром з бейсбольний м’яч та названий SORA-Q, зробив кілька знімків місця посадки зонда та його складного позиціонування, передавши їх через бездротову систему зв’язку на LEV-1, який потім передав ці дані напряму на наземну станцію, що підтвердило функціональність обох роверів.

За повідомленням JAXA, японські вчені успішно відновили зв’язок зі SLIM о 23:00 (за місцевим часом) 28 січня майже через дев’ять днів після посадки модуля. За даними JAXA, зонд, ймовірно, зміг генерувати енергію завдяки зміні напряму сонячного світла.

JAXA негайно відновило роботу багатодіапазонної спектральної камери (Multi-Band Camera, MBC) SLIM, щоб почати детальні спостереження поверхні у пошуках підказок про походження Місяця, і поділилося тестовими зображеннями своїх перших 10-діапазонних спостережень онлайн.

JAXA не має чіткої дати, коли SLIM завершить свою роботу на Місяці, але агентство раніше заявляло, що посадковий модуль не був розроблений, щоб вижити в місячну ніч. Наступна місячна ніч починається 1 лютого.

Японія стала п’ятою країною, що посадила свій модуль на Місяць, приєднавшись до колишнього Радянського Союзу, США, Китаю та Індії. SLIM був успішно посаджений всього за 55 м від запланованої точки в районі кратера Шіолі на видимому боці Місяця, демонструючи високу точність посадки в межах 100 м від цільової точки.

Запущений 6 вересня 2023 року за допомогою ракети-носія H-2A, посадковий модуль SLIM, висотою 2,4 м і масою 200 кг, призначений для вивчення кратерів та рельєфу Місяця з використанням технологій оцінки складу ґрунту шляхом аналізу спектрів сонячного світла, відбитого від поверхні. Апарат має спеціальну камеру, що вимірює вміст заліза та інших елементів у місячних породах. Команди дослідників особливо шукають наявність олівіну, мінералу, який, можливо, був викинутий з-під місячної кори. Отримані дані можуть бути використані в місячній програмі Artemis NASA.

Дві попередні японські місії на Місяць, одна державна та одна приватна, зазнали невдачі. У 2022 році країна невдало відправила місячний зонд Omotenashi в рамках американської місії Artemis 1. У квітні 2023 року японський стартап ispace марно намагався стати першою приватною компанією, яка висадилася на Місяць, втративши зв’язок зі своїм посадковим апаратом HAKUTO-R після того, що компанія назвала «жорсткою посадкою».

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України