25 квітня о 16:40 UTC комерційний місячний посадковий модуль HAKUTO-R Mission 1 (M1), розроблений токійською компанією ispace, спробував здійснити посадку на Місяць в районі кратера Атлас. Диспетчери підтримували зв’язок з посадковим модулем, який спускався з використанням своїх двигунів, ґрунтуючись на телеметричних даних, що відображалися у веб-трансляції компанії.
Однак ця телеметрія переключилася з реальних даних на симуляцію менш ніж за 30 секунд до посадки, коли космічний апарат все ще знаходився на висоті близько 80 м над поверхнею, рухаючись зі швидкістю понад 30 км/год. Не було ніякого підтвердження самої посадки або сигналів від посадкового модуля після того, як він опинився на поверхні Місяця.
Більш ніж через 25 хвилин після запланованого часу приземлення компанія, схоже, визнала, що посадка не вдалася. «На даний момент ми не можемо підтвердити успішну посадку на поверхню Місяця», – сказав Такеші Хакамада (Takeshi Hakamada), засновник і виконавчий директор ispace. За його словами, диспетчери підтримували зв’язок із космічним апаратом до «самого кінця» процесу посадки. «Однак зараз ми втратили зв’язок, – сказав він. – Отже, ми повинні припустити, що ми не змогли завершити посадку на поверхню Місяця».
У заяві, опублікованій приблизно через 6 годин, ispace повідомила, що під час останнього зближення посадкового модуля з поверхнею «орієнтовний залишок палива досяг нижнього порогу, і незабаром після цього швидкість зниження різко зросла», що свідчить про те, що в посадковому модулі закінчилося паливо, спричинивши передчасне відключення двигунів. Після цього диспетчери втратили зв’язок із посадковим модулем.
«Виходячи з цього, було встановлено, що існує висока ймовірність того, що посадковий модуль врешті-решт здійснив жорстку посадку на поверхню Місяця, – заявили в компанії. – Для Місії 1 було визначено, що успіх її 9-го етапу, який передбачав успішну посадку на Місяць і встановлення зв’язку, більше неможливий».
Посадковий модуль HAKUTO-R M1 перевозив набір корисних навантажень як для компаній, так і для урядів. Серед них Rashid, невеликий місяцехід, розроблений Космічним центром Мохаммеда бін Рашида (Об’єднані Арабські Емірати), і «місячний робот-трансформер» SORA-Q розміром з бейсбольний м’яч від японського космічного агентства JAXA. Інші корисні навантаження включали камери та прилади для демонстрації технологій.
Посадковий модуль був запущений на РН Falcon 9 компанії SpaceX 11 грудня 2022 року та виведений на низькоенергетичну балістичну траєкторію, за якою HAKUTO-R віддалився на відстань 1,4 млн км від Землі, а потім повернувся у навколомісячний простір, вийшовши 20 березня на еліптичну орбіту навколо Місяця. Після досягнення початкової орбіти 100 на 6000 км космічний апарат здійснив декілька маневрів, щоб знизити свою орбіту, досягнувши 14 квітня кругової орбіти висотою 100 км. Приблизно в цей час компанія ispace оголосила про плани спробувати 25 квітня посадити HAKUTO-R на поверхню Місяця.
Раніше компанія повідомила лише про незначні проблеми з космічним апаратом під час його польоту на Місяць. «Досі ми працювали з нашим посадковим модулем так добре, як і очікувалося, без будь-яких критичних проблем», – сказав Хакамада під час брифінгу 27 лютого. Були аномалії з системою терморегулювання посадкового модуля та комп’ютерами, але компанія заявила, що змогла вирішити ці проблеми.
Компанія працює над другим посадковим модулем місії M2, схожим за конструкцією на M1, який планується запустити наприкінці 2024 року. Він нестиме набір корисних навантажень, а також «мікроровер», розроблений компанією ispace. Цей місяцехід збиратиме зразки реголіту, які буде передано NASA відповідно до контракту 2020 року, укладеного з європейською філією компанії ispace.
У лютому 2023 року представники компанії заявили, що вони не планують вносити суттєві зміни у конструкцію M2, оскільки вже врахували в M2 уроки, отримані під час розробки посадкового модуля M1. Американська філія компанії працює над створенням більшого посадкового модуля Series 2 для місії NASA в рамках програми Commercial Lunar Payload Services під керівництвом Лабораторії Дрейпера, запланованої на 2025 рік.
У коментарях після посадки HAKUTO-R М1 Хакамада сказав, що дані, зібрані під час цієї спроби посадки, будуть корисними для цих двох майбутніх місій. «Саме тому ми створили стійку бізнес-модель, щоб продовжувати наші зусилля для майбутніх місій».
«Хоча ми не очікуємо успішного завершення посадки на Місяць на даний момент, ми вважаємо, що ми повністю усвідомили важливість цієї місії, отримавши багато даних і досвіду завдяки виконанню етапу посадки, – сказав Хакамада у пізнішій заяві. – Важливо передавати ці знання та отримані уроки в Місію 2 і далі, щоб ми могли максимально використати цей досвід».
«Як японський ентузіаст космосу, я пишаюся викликом ispace і поважаю зусилля всіх учасників. ispace проаналізує дані, отримані під час цієї місії, і використає їх як основу для наступної місії», – заявив президент японського космічного агентства JAXA Хіроші Ямакава (Hiroshi Yamakawa).
З моменту запуску M1 акції ispace почали торгуватися на Tokyo Stock Exchange Growth Market, біржі, призначеній для менших компаній із високим ризиком. 13 квітня акції почали торгуватися за 254 ієни ($ 1,90) і зросли в наступні дні. 25 квітня, перед посадкою, акції закрилися на рівні 1990 ієн.