Японське агентство аерокосмічних досліджень (JAXA) працює над планами створення нової, великої та багаторазової ракети-носія, яка стане основою його майбутніх планів космічних польотів.
Ракета-носій буде розроблена спільно JAXA і компанією Mitsubishi Heavy Industries (MHI). Вона буде багаторазовою, а також дозволить збільшити вантажопідйомність і знизити вартість запуску.
Цей процес санкціонований основним планом Японії щодо космічної політики, який було переглянуто 13 червня цього року. У плані зазначено проведення досліджень та розробки ракети наступного покоління, яка слідуватиме за новою ракетою H3.
«Відповідно до основного плану космічної політики, JAXA спільно з MHI розпочало дослідження ракети нового покоління, яка має функцію багаторазового використання першого ступеня», – повідомили у відділі зв’язків з громадськістю JAXA.
H3 – це ракета одноразового використання, призначена стати більш потужною та економічно ефективною наступницею ракети-носія H-2A. Перший політ H3 відбувся у березні, але проблема другого ступеня призвела до втрати місії. Обидві ракети працюють на суміші рідкого водню та рідкого кисню.
Проте питання вибору палива для майбутньої ракети ще вивчається. «Рідкий метан, як і рідкий водень, є одним із кандидатів», – заявили в JAXA.
Ракетні компанії в США, включаючи SpaceX, Blue Origin і ULA, а також китайські комерційні компанії Landspace і iSpace та державна корпорація CASC запустили або близькі до запуску метано-рідиннокисневих ракет-носіїв.
JAXA заявило, що націлено на зниження вартості запуску кілограма корисного навантаження на низьку навколоземну орбіту (LEO) приблизно вдвічі порівняно з ракетою-носієм H3. Це також дозволить збільшити частоту запусків. Проте більш детальної інформації про нову ракету-носій поки що немає, «оскільки JAXA і MHI зараз проводять детальне дослідження нової ракети».
Згідно з програмним документом, ракета повинна бути здатна доставляти вантажні космічні апарати на місячну орбіту і посадкові модулі на поверхню Місяця.
Основний план передбачає, що ракета буде готова до 2030-х років як частина планів космічного транспортування. Потенційно проєкт може бути розширений для підтримки повного повторного використання та пілотованих космічних польотів.
Аспекти космічного транспортування цього плану також створюють простір для ракет приватної розробки. Стартапи, включаючи Interstellar, зараз працюють над розробкою систем запуску.
План також передбачає участь приватних космічних компаній та створення нових партнерств, які сприятимуть розвитку космічних транспортних можливостей Японії та космічного сектора в цілому.