16 вересня інтернет-видання TechCrunch повідомило, що ВПС США відхилили запит компанії Varda Space Industries на посадку її капсули на випробувальному полігоні в штаті Юта, відклавши плани стартапу продемонструвати результати виробництва в космосі. Заявка компанії на отримання комерційної космічної ліцензії також була відхилена Федеральним управлінням цивільної авіації США (FAA).
Спочатку Varda планувала повернути капсулу з кристалами ритонавіру, препарату, який використовується для лікування ВІЛ, у середині липня. Джерело розповіло, що після оголошення про відкладення компанія планувала повернення капсули 5 або 7 вересня. Цю інформацію підтвердили ВПС США.
Компанія відмовилася від коментарів, але опублікувала у мережі X, що «космічний апарат справний у всіх відношеннях» і що вони продовжують співпрацювати з регуляторами, щоб повернути капсулу на Землю. Космічний апарат може перебувати на орбіті до року.
«5 і 7 вересня були їхніми цільовими датами», – сказав речник ВПС США. «Запит на використання випробувального полігону штату Юта для місця посадки наразі не був задоволений через аналіз безпеки і ризиків. FAA також не надало ліцензію на повторний вхід. Усі організації продовжують працювати над пошуком варіантів повернення».
Речник також сказав, що Varda «працює над альтернативними планами», але не уточнив, чи означає це пошук альтернативного місця посадки. Представник FAA повідомив, що заявка Varda була відхилена 6 вересня, оскільки компанія «не продемонструвала відповідність нормативним вимогам».
«8 вересня Varda офіційно попросила FAA переглянути своє рішення. Клопотання про перегляд очікує на розгляд», — сказав речник.
У проєкті екологічної оцінки місії Varda, підготовленому FAA у березні, зазначено, що компанія спочатку розглядала шість зон для посадки капсули: випробувальний полігон у штаті Юта (UTTR), ракетний полігон White Sands в Нью-Мексико, тренувальний комплекс Fallon Range у Неваді, випробувальний полігон у Неваді; полігон Barry M. Goldwater в Арізоні; і військово-морський комплекс систем озброєння у штаті Орегон.
Лише UTTR відповідає усім критеріям вибору майданчика Varda, серед яких необхідна зона посадки площею 500 квадратних миль. Раніше UTTR приймав подібні місії з повернення капсул, включаючи місію NASA з повернення зразків Genesis у 2004 році та місію з відбору зразків комети Stardust у 2006 році.
Але незважаючи на ці прецеденти, запропонована Varda технологія повторного входу — щомісяця до 2026 року — є абсолютно новою. Можливо, це одна з причин, чому дозвіл на повторний вхід триває так довго. Речник ВПС сказав, що цей процес спрямований на «створення правильних прецедентів» для майбутньої комерційної діяльності по повторному входу.
Varda використовує космічний апарат Photon компанії Rocket Lab для цієї та принаймні ще трьох наступних місій. На КА Photon розміщена 120-кілограмова виробнича капсула Varda. Планується, що після повернення КА Photon згорить в атмосфері, а капсула Varda приземлиться з використанням парашутів.