28 вересня Космічне агентство Великої Британії (UKSA) оголосило про виділення до £ 65 млн на новаторські інновації, які могли б зміцнити лідерство Великої Британії в космічних технологіях і програмах.
Національна програма космічних інновацій (National Space Innovation Programme, NSIP) підтримуватиме високоризиковані та високооплачувані проєкти, розроблені британськими організаціями, які потенційно можуть прискорити розвиток нових космічних технологій, супутникових програм і послуг.
Ця програма надає можливість британському космічному сектору розробляти новаторські та цінні комерційні інновації, які можуть вирішити такі проблеми, як використання супутникових даних для боротьби зі зміною клімату або надання послуг, які зроблять орбітальні програми більш стійкими.
Перший транш у розмірі до £ 34 млн фінансування відкритий для пропозицій, які будуть сприяти впровадженню інновацій, прискорювати вихід на ринок і стимулювати інвестиції в космічний сектор Великої Британії. Фінансування, що залишилося, буде розподілено між наступними конкурсами у 2024 та 2025 роках, а проєкти триватимуть до березня 2027 року.
«Наш космічний сектор постійно розвивається завдяки новим новаторським ідеям наших учених і технологів світового рівня, які найкращим чином розкривають потенціал британських інновацій, – сказав Джордж Фріман, міністр космосу в Департаменті науки, інновацій і технологій. – Інвестування в ці проєкти не тільки зміцнює місце Великої Британії за столом глобальної космічної спільноти, але й відкриває майбутні можливості для бізнесу та роботи, що прискорять зростання космічного сектора нашої країни вартістю £ 17,5 млрд».
На відміну від США, Китаю, Росії та Індії, Велика Британія зараз не запускає супутники зі своєї території. На початку цього року компанія Virgin Orbit Річарда Бренсона спробувала запустити супутник з космодрому Корнуолл, але це закінчилося невдачею. Через кілька місяців компанія зі штаб-квартирою в США оголосила про банкрутство.
Незважаючи на це, кілька британських ракетних компаній наближаються до комерційних запусків. Компанії Skyrora і Orbex розробляють ракети для доставки малих супутників у космос. Обидві компанії базуються в Шотландії, яка стала центром британської космічної гонки.
З моменту пілотного запуску NSIP в 2020 році UKSA надало британським організаціям фінансування на суму понад £ 25 млн. Велика Британія також розвинула сильні сторони в сфері космічних технологій, де компанії створюють апаратне та програмне забезпечення, яке використовується іншими космічними компаніями.
Однією з них є компанія SatVu, яка використала фінансування від NSIP для розробки супутника, що використовує інфрачервоне випромінювання для збирання даних про витоки теплової енергії з будівель. Він був запущений у червні 2023 року на ракеті американської компанії SpaceX.
Відповідно до даних інвестиційної компанії Seraphim Space, за перше півріччя 2022 року Велика Британія посіла третє місце у світі за угодами з фінансування космічних технологій – після США та Китаю.
За словами Роба Десборо, керуючого партнера Seraphim Space, з 2015 року британські компанії, що займаються розробкою космічних технологій, отримали інвестиції на понад $ 47 млрд, поступившись у цьому тільки США.
«У сучасному взаємопов’язаному світі космічні технології стали критично важливими майже для всіх аспектів нашого повсякденного життя, – сказав Пол Бейт, виконавчий директор UKSA. – Національна програма космічних інновацій підтримуватиме найамбітніші проєкти Великої Британії у сфері космічних технологій та їхній потенціал для вирішення реальних проблем, стимулювання інвестицій, реалізації нових місій та створення нових можливостей, а також використання потенціалу космосу для покращення життя».
Підтримка з боку фонду NSIP має ключове значення для усунення проєктних бар’єрів у дослідженнях та розробках, виведення на ринок цінних космічних технологій, які можуть створити робочі місця та принести користь людям, підприємствам та громадам в інтересах майбутніх поколінь.
Оголошення UKSA про виділення фінансування було зроблено напередодні Британської космічної конференції (UK Space Conference), яка проходитиме з 21 по 23 листопада в Міжнародному конференц-центрі у Белфасті (ICC Belfast) і яка стане глобальною платформою, де урядові, промислові та академічні новатори космічної галузі зможуть зібратися та спільно формувати майбутнє космосу.