Напередодні цьогорічної Конференції з космічного програмного забезпечення (Software Defined Space Conference, SDSC), проведення якої планується 31 жовтня – 2 листопада у Талині, столиці Естонії, керівник управління космосу Міністерства економіки та комунікацій Естонії Пол Ліяс розповів про космічну економіку та кібербезпеку.
Він зазначив, що інтереси та інвестиції на даний час обумовлені зростаючим попитом на супутниковий зв’язок та дані спостереження Землі у поєднанні із зовнішніми геополітичними факторами, такими як війна в Україні та напруженість між Сходом і Заходом.
«За останні 12 місяців війна в Україні підкреслила стратегічне значення супутників і систем космічного базування – більше, ніж це було 3-4 роки тому. Більш ніж будь-коли, ми несемо відповідальність за належне управління та захист цих систем за допомогою найновіших заходів кібер-безпеки», — сказав П. Ліяс.
«До сьогоднішнього дня наші зусилля були зосереджені на захисті критично важливої інфраструктури, такої як електростанції, енергетичні та телекомунікаційні мережі, урядові ІТ-засоби», — додав він. «Але зростаюча важливість космічної сфери разом із геополітичними подіями останніх років означає, що ми розширили цей фокус. Тепер ми хочемо застосувати наш досвід у сфері кібер-безпеки до космічних активів – будь то центри управління польотами та наземні станції тут, на землі, або пілотовані та безпілотні космічні апарати у космосі».
Вперше конференція SDSC була проведена у листопаді 2021 року. Цього року у рамках цього заходу з’явилися нові інтерактивні семінари. Кожен семінар буде присвячений певній темі, зокрема: як космічне право та управління космічним рухом можуть працювати разом, як орієнтуватися у космічній регулятивній системі США компаніям з ЄС, які хочуть вийти на ринок США, і як розробити національне законодавство з управління космічним простором. У SDSC також візьме участь більше доповідачів та планується більше панельних дискусій порівняно з попередніми роками.
В Естонії з 2008 року працює Центр передового досвіду спільного кібер-захисту НАТО (NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence) – міжнародний військовий заклад, завданням якого є посилення спроможності, співпраці та обміну інформацією між НАТО, країнами-членами та партнерами у сфері кібер-захисту шляхом навчання, досліджень і розробок, оцінки набутого досвіду і консультацій.