Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Уряд Японії затвердив політику космічної безпеки, спрямовану на зміцнення обороноздатності країни

13 червня Японія прийняла свій перший проєкт політики космічної безпеки з метою більш ефективного використання космічних засобів для цілей оборони протягом наступних 10 років у відповідь на зростання військового використання космічного простору Китаєм і Росією.

У дорожній карті, складеній на основі Стратегії національної безпеки, оновленої в грудні 2022 року, уряд прем’єр-міністра Фуміо Кісіди зобов’язався просувати японські оборонні проєкти, використовуючи космічні технології приватного сектора.

Головною основою проєкту є план посилення систем збирання інформації для підвищення ефективності засобів нанесення контрудару або удару по ворожих базах, тобто розвиток оборонних можливостей, які Японія зобов’язалася забезпечити наприкінці минулого року, дотримуючись при цьому положень своєї конституції про відмову від війни.

Дорожню карту було схвалено, оскільки Пекін продовжує просувати свої власні проєкти з розвитку космосу, роздмухуючи спекуляції, що конкуренція між Китаєм і США в цій сфері посилиться. Росія також розширює свої військові космічні можливості.

Але очевидна спроба японського уряду прискорити інтеграцію оборонного та цивільного секторів країни може спровокувати негативну реакцію з боку опозиційних партій, які намагалися критикувати низку відносно агресивних політик безпеки, розроблених правлячою Ліберально-демократичною партією Кісіди.

Під час засідання уряду 13 червня Кісіда заявив: «Заради національної безпеки ми різко розширимо використання космічних систем і забезпечимо безпечне та стабільне використання космічного простору».

У плані зазначається, що розвиток технологій космічного сектора має «пряме значення для військової переваги», наводячи як приклад використання даних з американських та європейських комерційних супутників для надання допомоги Україні у військових операціях у її оборонній війні проти Росії, яка вторглася у країну 16 місяців тому.

Уряд також висловив побоювання щодо «швидкого розширення загроз» з боку деяких країн, таких як Китай, які значно посилюють свої системи збирання інформації в космосі, а також розвивають можливості атак на супутники.

Що стосується власного потенціалу нанесення контрударів, то Японія обіцяє збільшити швидкість передачі інформації за рахунок об’єднання можливостей кількох малих супутників і вдосконалити свої технології інтерпретації візуальних даних за допомогою штучного інтелекту.

Тим часом у плані йдеться, що Японія посилить співпрацю з США та їхніми союзниками для захисту супутників, водночас підкреслюючи, що Сили самооборони можуть порушувати роботу систем управління, зв’язку та передачі інформації інших країн.

Уряд також пообіцяв посилити співпрацю між Міністерством оборони та Японським агентством аерокосмічних досліджень (JAXA) у наданні підтримки приватним компаніям, які займаються розробкою критично важливих космічних технологій. Намагаючись стимулювати розвиток космічної діяльності під керівництвом приватного сектора, уряд прагнутиме скоротити витрати в умовах бюджетних обмежень, йдеться в плані.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України