Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Уряд США скасовує обмеження на космічні радіолокаційні зображенняз високою просторовою розрізненістю

Уряд США скасовує обмеження на всі види високоточних датчиків у космосі. Окрім можливості фотографувати інші космічні апарати, Національне управління океанічних і атмосферних досліджень (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA) тепер зняло обмеження на такі речі, як космічні радіолокаційні зображення з високою просторовою розрізненістю.

Офіс з регулювання комерційного дистанційного зондування (Commercial Remote Sensing Regulatory Affairs, CRSRA) NOAA, оголосив про зміну операційних ліцензій для кількох операторів комерційних супутникових систем. Ці ліцензійні умови раніше обмежували роботу комерційних супутників, не дозволяючи їм пропонувати населенню всі можливості дистанційного зондування.

Традиційно США не дозволяли компаніям робити зображення космічних апаратів, щоб приховати від потенційних суперників конструкцію та можливості своїх супутників. Але у світі, де росія та Китай можуть надсилати інспекційні супутники для перевірки американських космічних апаратів, стримувати розвиток галузі більше не має сенсу. Тепер, намагаючись використати досягнення приватного космічного сектора, уряд США скасовує обмеження на всі види високоточних датчиків у космосі. Окрім можливості фотографувати інші космічні апарати, NOAA тепер зняло обмеження на такі речі, як космічні радіолокаційні зображення високої просторової розрізненості.

NOAA заявило, що зняло 39 обмежень на невстановлену кількість ліцензій. Ці обмеження включають скорочення глобальних обмежень на отримання зображень для певних режимів візуалізації і зняття обмежень на неземні зображення, а також швидке повторне відвідування. Також було скасовано усі тимчасові умови для зображень радара із синтезованою апертурою (SAR) X-діапазону.

Міністерство торгівлі США розширює можливості комерційної індустрії дистанційного зондування, щоб вони могли конкурувати на повну силу. Ця дія усуває значну бюрократію в регулюванні приватних систем дистанційного зондування і відповідає зобов’язанню міністерства прискорити лідерство США у комерційній космічній галузі, що швидко зростає.

Новий підхід орієнтований на зростаючу іноземну конкуренцію на світовому ринку дистанційного зондування та прагне максимізувати лідерство США у галузі, зводячи до мінімуму нав’язування умов національної безпеки.

Розділивши ліцензовані системи дистанційного зондування за рівнями на основі наявності порівняльних даних та встановивши мінімальні та тимчасові обмеження (умови) для унікальних систем, CRSRA переклав більшу частину тягаря захисту національної безпеки з ліцензіатів на уряд США. Відповідно до цього нового підходу до регулювання умови експлуатації цілком унікальних можливостей можуть зберігатися лише на термін до трьох років, що дає уряду час для розробки заходів щодо пом’якшення наслідків. Умови можуть бути продовжені більш ніж на три роки лише в тому випадку, якщо міністр оборони або державний секретар особисто запитують та обґрунтовують таке продовження.

На прохання міністра оборони невелика кількість тимчасових умов рівня 3 була збережена для захисту національної безпеки. NOAA не уточнило, які обмеження залишаються чинними та стосовно яких ліцензіатів. Ці умови повинні підтверджуватись міністром оборони щороку, доки вони не будуть скасовані.

Станом на перший квартал 2023 року NOAA повідомило про 23 ліцензії рівня 3, що складає чверть усіх активних ліцензій. NOAA видало 71 ліцензію рівня 1 для систем, які надають дані практично такі ж, як і зарубіжні системи, і тому не мають обмежень. Не існує ліцензій рівня 2 для систем, чиї можливості такі самі, як і інші ліцензовані NOAA системи.

NOAA додало у своїй заяві, що переглянуті правила досягли однієї мети – скоротити час обробки ліцензій. Управління заявило, що скоротило середній час розгляду ліцензії з 48 днів у 2020 році до 14 днів у 2023 році. У правилах 2020 року було встановлено 60-денний крайній термін для розгляду заявок на отримання ліцензії.

Ще одним варіантом використання високоточних датчиків у космосі є поінформованість про космічну ситуацію, що викликає зростаюче занепокоєння, оскільки очікується, що найближчими роками на орбіту будуть запущені десятки тисяч нових космічних апаратів. Наразі уряд США розробляє плани щодо покращення моніторингу навколишнього середовища навколо Землі, для чого знадобиться кілька джерел даних, від наземних радарів до космічних трекерів.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України