18 квітня в рамках Космічного симпозіуму, що проводиться у Колорадо-Спрінгс (Колорадо, США) відбулась міжнародна військова панельна дискусія під головуванням заступника начальника штабу з розвитку можливостей Верховного головнокомандувача ОЗС НАТО генерал-лейтенанта ВПС США Девіда Джулазаде (David Julazadeh), командувача Космічним командуванням Сполученого Королівства віце-маршала авіації Пола Годфрі (Paul Godfrey) і заступниці начальника штабу космічних операцій Космічних сил США з кібернетичних і ядерних операцій генерал-лейтенанта ДеАнни Берт (DeAnna Burt).
Бойові дії, що тривають в Україні, продовжують підкреслювати важливість поєднання військового, цивільного та комерційного космічного потенціалу, заявили учасники дискусії.
«Україна змогла відбити російські війська завдяки космічним даним розвідки, супутниковому зв’язку, даним про погоду, спостереження та рекогносцирування», – заявив командувач Королівських ВПС Канади генерал-лейтенант Ерік Кенні (Eric Kenny). Він додав, що навіть ракети класу «земля-повітря», які Канада надала Україні, залежать від космічних систем, таких як GPS і супутниковий зв’язок.
Віце-маршал авіації Пол Годфрі заявив, що на початку війни комерційні супутникові знімки відіграли вирішальну роль у допомозі Україні та її союзникам протистояти російській пропаганді. Коли росія заявила, що українці вбили своїх співвітчизників у місті Буча, у квітні 2022 року на перших шпальтах газет по всьому світу з’явилися несекретні супутникові знімки компанії Maxar Technologies з позначкою часу, щоб підтвердити хибність цієї заяви. «Ми змогли відбити цей неправдивий наратив, – сказав Годфрі. – Не варто недооцінювати ефект стримування, який це мало на росіян».
Війна в Україні показала, що комерційні «компанії можуть надавати економічно ефективні та масштабовані рішення, які відповідають деяким вимогам НАТО щодо розвідувальних даних», – сказав генерал-лейтенант ВПС США Девід Джулазаде.
Оскільки ці внески стали настільки очевидними, війна також «посилила нашу потребу охороняти та захищати» комерційні космічні активи, сказала Келлі Сейболт (Kelli Seybolt), заступниця помічника міністра ВПС США з питань міжнародних відносин.
На початку війни російські війська обстріляли комунікаційну інфраструктуру України ракетами та здійснили кібератаки на мережі KA-SAT компанії Viasat і Starlink компанії SpaceX. «Отже, для нас було важливо побачити, як поширене низькоорбітальне угруповання може відновити зв’язок, – сказав Годфрі. – Одна з найцікавіших речей тут, і це добре задокументовано в Твіттері самим Ілоном, це кібератаки та глушіння супутників Starlink протягом цього часу, а також те, наскільки вони були стійкими. Це справді те, на що ми дивимось і намагаємося зрозуміти».
Тим часом Космічні сили США зосереджені на кібербезпеці власних мереж, а також працюють «з союзниками та партнерами над захистом спільних мереж у міру того, як ми просуваємося вперед у коаліційних заходах», – сказала генерал-лейтенант ДеАнна Берт. Наприклад, Космічні сили розглядають питання, «як ми обмінюватимемося інформацією про кіберзагрози в рамках коаліції та партнерства, щоб ми всі шукали способи творчого використання можливостей, які ми маємо для захисту від кіберзагроз, – сказала Берт. – Потенційні рішення включають спільне придбання або створення унікальних систем кіберзахисту».
Учасники дискусії згадали конкретні цивільні та комерційні космічні системи, які виявилися цінними для підтримки України.
Уряд Канади співпрацював з компанією MDA з надання даних з трьох супутників місії Radarsat Constellation Канадського космічного агентства, щоб «показати українцям, куди просуваються росіяни, і допомогти з їх націлюванням», – сказав генерал-лейтенант Ерік Кенні. Інша канадська компанія, Telesat, забезпечила критично важливий зв’язок, додав він. «Це свідчить про тісні стосунки, які ми повинні мати з промисловістю», – сказав Кенні.
Генерал Хіроакі Учікура (Hiroaki Uchikura), начальник штабу Повітряних сил самооборони Японії, сказав, що одним із висновків Японії з війни є необхідність «сприяти використанню приватних і комерційних супутників шляхом зміцнення співпраці між урядом і приватним сектором».