Китай додав університет з Об’єднаних Арабських Еміратів до списку своїх партнерів з реалізації амбітних планів країни щодо створення місячної бази.
Меморандум про взаєморозуміння між Лабораторією дослідження глибокого космосу (Deep Space Exploration Laboratory, DSEL) Нанкінського університету та Університетом Шарджі (UoS), Об’єднані Арабські Емірати (ОАЕ), про співпрацю щодо Міжнародної місячної дослідницької станції (International Lunar Research Station, ILRS) був підписаний 14 листопада, оголосила DSEL 19 листопада.
Ван Чжунмін, директор Центру міжнародного співробітництва DSEL, і ректор UoS Хамід Маджул Аль Нуаймі представляли відповідні сторони на церемонії підписання Меморандуму про взаєморозуміння. Церемонія відбулася перед початком 14-ї Арабської конференції Арабського союзу з астрономії та космічних наук в UoS.
За повідомленням новинного онлайн-сайту Sharjah 24, угода між двома сторонами спрямована на розвиток співробітництва та створення міжнародної платформи для впровадження, експлуатації та використання ILRS.
Співпраця включатиме обмін науковими та технологічними експериментами, обмін даними та їх аналіз, навчання та підготовку кадрів, а також розвиток можливостей дослідження космосу. UoS було створено в 2015 році. Університетська академія астрономії, космічних наук і технологій Шарджі (Sharjah Academy For Astronomy, Space Sciences and Technology, SAASST) має низку лабораторій, у тому числі з розробки кубсатів.
Очолюваний Китаєм проєкт ILRS передбачає будівництво постійної місячної бази в 2030-х роках з проведенням попередніх місій в 2020-х роках. Ініціатива розглядається як очолюваний Китаєм паралельний проєкт і потенційний конкурент програмі «Артеміда» під керівництвом NASA.
Китай створив організацію під назвою ILRSCO в місті Хефей провінції Аньхой для координації ініціативи. На даний час до цього проєкту приєдналися: рф, Білорусь, Пакистан, Азербайджан, Венесуела, Південно-Африканська Республіка, Азіатсько-Тихоокеанська організація космічного співробітництва (Asia-Pacific Space Cooperation Organization, APSCO), розташована на Гаваях Міжнародна асоціація місячних обсерваторій (International Lunar Observatory Association, ILOA), швейцарська компанія nanoSPACE AG, Національний астрономічний науково-дослідний інститут Таїланду (National Astronomical Research Institute of Thailand, NARIT) та UoS.
Тим часом США залучають країни до підписання «Угод Артеміди», які окреслюють принципи співпраці в дослідженні космосу та лежать в основі кампанії NASA з дослідження Місяця «Артеміда». Болгарія стала 32 країною, яка підписала Угоди 9 листопада.
Позиція ОАЕ щодо ILRS неясна. Країна підписала «Угоди Артеміди» в жовтні 2020 року. Китайські ЗМІ повідомляють, що У Вейрен, який нині очолює DSEL, раніше заявляв, що ОАЕ підписали програму ILRS. Однак офіційного повідомлення про таку угоду не було зроблено. Угода UoS надає можливість для певного рівня співпраці.
Космічний центр Мохаммеда бін Рашида ОАЕ підписав угоду з Китаєм у вересні 2022 року про політ невеликого місяцехода в рамках місії на південний полюс Місяця Chang’e-7 у 2026 році. Це включає Меморандум про взаєморозуміння щодо співпраці в майбутніх місіях на Місяць, але не містить заяви про приєднання до програми ILRS.
У вересні 2022 року Китай оголосив про можливість польоту корисного навантаження на Chang’e-7. Загалом на борту орбітального апарату було доступно 15 кг маси корисного навантаження та 10 кг на посадковому модулі. Кінцевий термін подання листів про наміри – 1 лютого 2023 року, а пропозиції мали бути подані в червні. Експертизу пропозицій планували завершити у липні цього року. Підписання імплементаційних угод має відбутися у невизначену дату.
Європейське космічне агентство (ESA) та європейські країни беруть участь у майбутніх місіях Chang’e на Місяць. Однак ця співпраця залишається на рівні корисного навантаження, а не на програмному рівні.
Однак Китай, очевидно, прагне будувати партнерські відносини з країнами Перської затоки. Це включає в себе Origin Space, фірму з використання космічних ресурсів, розташовану в Шеньчжені, яка відкрила своє представництво в Демонстраційній зоні співробітництва Китаю та ОАЕ у галузі промислового потенціалу (China-UAE Industrial Capacity Cooperation Demonstration Zone), розташованій в Абу-Дабі.
DSEL працює під керівництвом Китайського національного космічного управління (China National Space Administration, CNSA). На початку цього року DSEL заявила, що Китай прагне завершити угоди з членами-засновниками програми ILRS до жовтня. Наразі не було зроблено жодних заяв про членів-засновників.
Китай планує висадити астронавтів на Місяць до 2030 року в рамках своїх місячних планів. Тим часом США мають намір висадити екіпаж на південному полюсі Місяця раніше – в рамках місії «Артеміда-3».
Окремі місячні програми під керівництвом США та Китаю виникли в період зростаючої геополітичної напруженості між цими двома країнами. У цьому контексті можна побачити потенційний розвиток дискретних міжнародних екосистем космічної галузі.
Окремі програми США та Китаю на Місяці з’явилися в період зростання геополітичної напруги між двома. У цьому контексті можна побачити потенційний розвиток окремих екосистем міжнародної космічної промисловості.