Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Угорський астронавт відвідає МКС на борту місії Axiom 5

За інформацією угорського веб-сайту SpacejunkieH, 19 вересня Міністерство закордонних справ і торгівлі Угорщини підтвердило, що міністр закордонних справ Петер Сійярто під час візиту до Остіна, штат Техас, має намір підписати з компанією Axiom Space, яка співпрацює з NASA в галузі космічного туризму та космічних технологій, остаточний контракт, згідно з яким угорський астронавт зможе полетіти до Міжнародної космічної станції (МКС) у складі місії Axiom-5.

Запуск місії Axiom-5 попередньо заплановано на кінець 2024 або початок 2025 року, але «конкретні дати залежатимуть від розкладу польотів, затвердженого NASA для МКС, а також графіка підготовки трьох інших астронавтів, які не є громадянами Угорщини», – зазначив глава МЗС країни в інтерв’ю угорському телеканалу М1.

Програма Hungarian to Orbit (HUNOR) була запущена у 2021 році з метою відправки астронавта на МКС до 2024 року. Програма стала частиною першої космічної стратегії країни, яка, серед іншого, була спрямована на посилення міжнародної ролі країни.

У процесі відбору було розглянуто 244 заявки кандидатів. Після початкового відбору 100 претендентів (14 жінок і 86 чоловіків) пройшли онлайн-тест на здібності. Потім приблизно 50 претендентів перейшли до наступного етапу процесу відбору, який передбачав «оцінку компетентності». Після цього 26 кандидатів пройшли фізичне та психологічне тестування.

Після дванадцятимісячного процесу відбору на прес-конференції 7 березня громадськості були представлені чотири найкращі кандидати: Адам Шлегль, Тібор Капу, Дьюла Череньї та Андраш Сакай.

У жовтні всі четверо розпочнуть свою підготовку в Остіні та Х’юстоні, штат Техас, де знаходиться центр NASA, перш ніж групу буде звужено до двох. Кандидат, обраний для місії, буде оголошений незадовго до дати запуску, а інший кандидат, ймовірно, виступатиме як резервний.

Сама місія на МКС триватиме місяць, протягом якого обраний кандидат займатиметься науковими дослідженнями та тестуванням різних приладів. Загалом було отримано 24 проєктні пропозиції від угорських аерокосмічних компаній, університетів, науково-дослідних інститутів та некомерційних професійних та освітніх організацій. Для місії було відібрано 8 експериментів і 12 приладів, розроблених в Угорщині.

Вартість контракту між Угорщиною та Axiom Space не розголошується. У листопаді 2022 року уряд країни заявив про плани витратити $ 100 млн на відправку угорського астронавта до МКС.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України