Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

У столиці Кот-д’Івуару Абіджані готується проведення космічної конференції NewSpace Africa Conference 2023

З 25 по 28 квітня у столиці Кот-д’Івуару Абіджані планується проведення конференції NewSpace Africa Conference 2023, присвяченій африканській космічній галузі.

Космічна галузь є однією з найбільш швидкозростаючих галузей у світі. Африка довгий час вважалася запізнілою, але тепер на горизонті з’явилися нове космічне агентство та космічний порт на цьому континенті. Високі шанси, що Африка незабаром зможе побудувати власну потужну космічну галузь — космічну індустрію, яка дійсно допомагатиме людям в Африці.

До цього часу африканські супутники доводилося запускати в космос зі стартових майданчиків за межами Африки — переважно з Байконура в Казахстані, Французької Гвіани в Південній Америці або з Каліфорнії в США — тому що в Африці бракує необхідних космодромів і технічних можливостей. Африканським компаніям доводиться купувати значну частину необхідних послуг, що коштує недешево. Однак незабаром це може змінитися, оскільки все більше африканських урядів починають інвестувати в космічні проєкти. І державні та приватні інвестори з усього світу наслідують цей приклад.

У 2021 році африканська космічна галузь оцінювалася приблизно в $ 20 млрд. Очікується, що до 2026 року ця вартість зросте до $ 23 млрд.

На даний час на континенті працює понад 270 компаній, які розробляють космічні технології та пропонують космічні послуги, в тому числі в сферах телекомунікацій, оборони, безпеки, судноплавства, авіації, гірничодобувної промисловості, сільського господарства, навколишнього середовища, розвитку, освіти та охорони здоров’я.

Нещодавно було оголошено про початок роботи Африканського космічного агентства, яке базуватиметься у Каїрі (Єгипет). Транснаціональний проєкт Африканського Союзу покликаний дати континенту право голосу на міжнародній арені. Через свої географічні особливості — зокрема розташування на екваторі — Африка особливо підходить для будівництва космодромів, з яких у майбутньому можна буде запускати в космос не лише африканські супутники.

Однак необхідні інвестиції потребуватимуть єдиної правової бази в Африці. Важливо врегулювати відносини з інвесторами та партнерами з інших континентів. Саме цим займатиметься Африканське космічне агентство.

Джибуті: проект на мільярд доларів із китайським партнером

Африка — єдиний континент, де не побудовано майданчик для запуску космічних ракет. Численні спроби створити космодроми на континенті в останні десятиліття зазнали невдачі.

Але цього разу, здається, вони налаштовані серйозно: будівництво незабаром розпочнеться у Джибуті на Африканському Розі. Відповідну угоду про наміри було підписано на початку цього року між президентом Джибуті Ісмаїлом Омаром Геллехом і китайською компанією Hong Kong Aerospace Technology.

Для цього космодрому вартістю $ 1 млрд, який буде побудовано протягом п’яти років, Джибуті покладається на своє ідеальне географічне розташування: а саме на близькість до екватора та стратегічне розташування біля входу в Червоне море, яке є одним із найжвавіших торгових вузлів у світі. Угода передбачає, що інфраструктура буде спільно управлятися Китаєм і Джибуті протягом 30 років.

Кенія: ракета США вивела дослідницькі супутники в космос

Кенія також привертає увагу амбітним космічним проєктом і власним розвідувальним супутником Taifa-1.

Перший діючий супутник спостереження Землі в Кенії був розроблений групою кенійських дослідників. 15 квітня 2023 року супутник Taifa-1 був виведений на орбіту ракетою SpaceX з Каліфорнії.

Очікується, що Taifa-1 надасть цінні дані у сферах сільського господарства та екологічного моніторингу Кенії. Обидві галузі вважаються надзвичайно важливими для майбутнього східноафриканської країни, яка потерпає від однієї з найгірших посух у новітній історії.

За допомогою мультиспектральних зображень із супутника можна буде «отримувати високоякісні дані спостереження Землі, які допоможуть передбачити зміни клімату та врожайність», заявило кенійське космічне агентство в день запуску ракети.

Кенія відправила свої перші наносупутники на орбіту в 2018 році. За даними Space in Africa, нігерійської компанії, яка стежить за африканськими космічними програмами, до 2022 року на орбіту було виведено понад 50 африканських супутників, перший із них вивів Єгипет у 1998 році.

Ангола: росія допомагає розширити покриття мережі

Іншою країною зі стабільним зростанням космічної галузі є Ангола, країна, яка давно прагне бути самодостатньою в галузі телекомунікацій.

У жовтні 2022 року на орбіту було виведено другий ангольський супутник Angosat-2, апарат вагою 2 тони із надзвичайно високою пропускною здатністю передачі інформації.

Супутник вартістю $ 320 млн був побудований в рф і запущений з космодрому Байконур у Казахстані. Його сигнал охоплює більшу частину африканського континенту та значну частину Південної Європи. Уряд Анголи пообіцяв за допомогою супутника вивести країну в авангард телекомунікацій в Африці.

Ця динаміка відчувається не лише в Анголі, Кенії чи Джібуті, а й всюди в Африці. У Південній Африці та Нігерії, наприклад, є багато молодих дослідників і стартапів космічної галузі. Африканські гравці стають все більш зв’язаними з міжнародними структурами та працюють з американськими, європейськими чи китайськими організаціями без ідеологічних зв’язків.

Протягом десятиліть Африка сподівалася досягти власних успіхів у космічній галузі. Ці надії не завжди виправдовувалися. Але тепер очікується, що успіх не за горами. Експерти стверджують, що «майбутнє космічних технологій належить африканському континенту».

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України