Американська некомерційна організація Space Foundation нещодавно представила новий звіт про космічну економіку за ІІ квартал 2023 року (Space Report 2023 Quarter 2), у якому проаналізовано космічну діяльність 50 країн та урядових організацій. Згідно зазначеного звіту, військові витрати на космос у 2022 році зросли до $ 54 млрд з приблизно $ 45 млрд у 2021 році, при цьому більша частина відомих витрат припадає на Міністерство оборони США.
Таємні та нетаємні витрати Пентагону у 2022 році досягли майже $ 43 млрд. У звіті прогнозується, що у 2023 році ця сума зросте до $ 54 млрд.
Загальні витрати уряду США на космос зросли з $ 61 млрд у 2021 році до $ 69 млрд у 2022 році та, як прогнозується, зростуть до $ 82 млрд.
Існує суттєве застереження щодо глобальних цифр військового космосу, оскільки у звіті зазначається, що оцінки для Китаю, другої країни за величиною витрат на космос, у кращому випадку є «орієнтовними» через поєднання Пекіном цивільних і військових космічних програм. Натомість зазначається, що Китай витратив приблизно $ 16 млрд на космічні операції, і що приблизно третина їх космічних запусків пов’язана з військовими програмами.
За наведеними оцінками, росія витратила близько $ 257 млн на військові космічні проєкти.
У звіті зазначається, що дії саме цих двох країн спричинили збільшення витрат інших учасників космічної діяльності.
«Військові витрати на космос зросли в усьому світі на тлі зростання напруженості, спричиненого російським вторгненням в Україну та зростанням суперництва з Китаєм у західній частині Тихого океану», — йдеться у прес-релізі Space Foundation.
З восьми інших країн, розглянутих у звіті, Японія мала одне з найразючіших збільшень щорічних витрат на космос у період між 2021 і 2022 роками: від 55 млрд ієн ($ 390 млн) до 97 млрд ієн ($ 688 млн), що становить величезний стрибок на 75 %. Очікується, що Міністерство оборони Японії у 2023 році збільшить цю суму до 128 млрд ієн ($ 908 млн). Більша частина збільшення фінансування спрямована на розвідку та супутниковий зв’язок.
Польща, яка межує з Україною, також суттєво збільшила свій мізерний оборонний космічний бюджет із приблизно $ 2 млн до майже $ 12 млн, йдеться у звіті. Серед майбутніх польських планів витрат, як зазначається, є січнева угода з європейським аерокосмічним гігантом Airbus на придбання двох супутників для отримання оптичних зображень Airbus S950 VHR, а також на отримання зображень від угруповання Pléiades Neo останнього покоління компанії.
Тим часом комерційний космічний сектор також демонструє зростання. Загалом фонд виявив, що глобальна космічна економіка зросла на 8 % з 2021 року, досягнувши $ 546 млрд у 2022 році.
«Прогнозується подальше зростання космічної економіки, і, виходячи з нашого моделювання, ми очікуємо наближення до позначки в $ 800 мільярдів доларів протягом 5 років», — сказав Томас Дораме (Thomas Dorame), старший віце-президент Space Foundation. «Цей прогноз підтверджується збільшенням активності космічних запусків у 2023 році, яка демонструє великі темпи, щоб перевищити річний рекорд, встановлений у 2022 році».