Створення російського Національного центру дистанційного зондування Землі (ДЗЗ) з космосу, який має розпочати свою роботу у 2025 році, дозволить фізичним особам та комерційним підприємствам отримувати супутникові дані оперативніше. Про це заявив керівник групи ДЗЗ АТ «Ракурс» Роман Пермяков.
«Федеральні та регіональні органи виконавчої влади дані від російського угруповання супутників ДЗЗ отримують безкоштовно. Нам як дистриб’ютору даних ДЗЗ на комерційній основі, безумовно, хотілося б, щоб і фізичні особи, і комерційні підприємства, зацікавлені в придбанні російських даних, отримували їх з високою оперативністю. У зв’язку з цим, з точки зору задоволення споживчого попиту, створення Єдиного центру ДЗЗ ми можемо лише вітати», – сказав він.
«Якщо крім створення нового суб’єкта насправді буде оптимізована вся організаційна структура дистанційного зондування: за рахунок ліквідації дублюючих функцій підвідомчих підприємств, об’єднання їх аналітичних і виробничих ресурсів, безумовно, ефективність зросте, а час між запитом даних від споживачів до їх отримання скоротиться», – зазначив експерт.
Раніше заступник директора департаменту навігаційних космічних систем «Роскосмосу» Валерій Заїчко заявив, що ведеться робота щодо створення Національного центру ДЗЗ, який до 2024-2025 року має розпочати свою роботу. Центр стане одним із ключових елементів інфраструктури, який не лише керуватиме космічними апаратами, плануватиме космічну зйомку, а й збиратиме інформаційні ресурси, формуватиме сервіси та послуги.
Про створення Національного центру ДЗЗ було оголошено в 2020 році, згідно з інформацією на сайті держзакупівель держкорпорація «Роскосмос» замовила розробку дослідно-конструкторської роботи по створенню Національного центру дистанційного зондування Землі з космосу за більш ніж 1,379 млрд руб.
За наявними даними, головний майданчик Національного центру ДЗЗ буде розміщено в Москві, а елементи Центру будуть розміщені в місті Калязині (Тверська область), на базі центру дальнього космічного зв’язку.
Передбачається, що Національний центр ДЗЗ матиме у своєму складі дев’ять комплексів прийому інформації, щоб забезпечити прийом та обробку космічної інформації з супутників ДЗЗ «Метеор», «Канопус», «Ресурс», «Обзор» та інших перспективних апаратів, у тому числі недержавних.
Крім того, Центр забезпечить автоматизоване управління єдиною територіально-розподіленою системою ДЗЗ, а також оцінку та контроль якості даних з супутників. У складі Центру ДЗЗ планується створити комплекси апаратно-програмних засобів для ситуаційного центру, обчислювального кластера, центру тематичної обробки даних, центру надання послуг та технологічного центру. Таким чином, Національний центр ДЗЗ матиме такі ж елементи, як і Національний центр управління обороною (перебуває у підпорядкуванні МО РФ) та Національний центр управління у кризових ситуаціях (у підпорядкуванні МНС).