США домовилися з Філіппінами про посилення співпраці з обізнаності про космічну обстановку (Space Situational Awareness, SSA) та про морську обстановку за допомогою космічних засобів (space-based maritime domain awareness) в останній серії заходів, які Вашингтон вжив для зміцнення зв’язків з країнами Азіатсько-Тихоокеанського регіону для протидії Китаю.
Дві країни також домовилися провести цього року перший американсько-філіппінський цивільний космічний діалог з метою посилення двосторонньої співпраці в космосі.
Це частина ширшого набору угод про безпекову, економічну, технологічну та освітню співпрацю, досягнутих під час саміту 1 травня між президентом США Джо Байденом і президентом Філіппін Фердинандом Р. Маркосом у Білому домі.
«США та Філіппіни посилюватимуть двостороннє співробітництво щодо обізнаності про космічну обстановку та використання космосу для обізнаності про морську обстановку, у тому числі через перший в історії цивільний космічний діалог між США та Філіппінами», — йдеться в заяві Білого дому від 1 травня. Терміни проведення цього космічного діалогу та інші подробиці не повідомляються. У заяві додається, що дві країни співпрацюватимуть у використанні космічних технологій у низці сфер, включаючи боротьбу зі стихійними лихами, реагування на надзвичайні ситуації, охорону здоров’я, картографування ресурсів і моніторинг забруднення.
Обидва лідери також домовилися посилити співпрацю в рамках програми Landsat, включаючи можливість для Філіппін завантажувати зображення безпосередньо з супутників Landsat на свої наземні станції. Програма Landsat — це місія за підтримки NASA та Геологічної служби США (USGS), чий перший супутник, Landsat-1, був запущений у 1972 році та являє собою найдовший безперервний космічний глобальний запис поверхні Землі. Останній супутник цієї місії, Landsat-9, був запущений у вересні 2021 року на ракеті Atlas-5 з бази космічних сил Ванденберг у Каліфорнії.
5 травня на форумі у Вашингтоні філіппінський лідер сказав, що така двостороння співпраця допоможе «створити нашу власну геопросторову базу даних і дасть нам змогу рухатися до зміцнення науково обґрунтованої політики в нашій країні». Він також висловив сподівання, що його країна проведе спільні дослідження з Національним управлінням океанічних і атмосферних досліджень США (NOAA) і приєднається до Азіатської програми NASA з якості повітря.
Філіппіни стали останньою азіатською країною, з якою США розширюють співпрацю в космічній галузі, зокрема у галузі SSA, що має важливе значення для забезпечення мирного та сталого використання космічного простору.
26 квітня президент Байден провів саміт з президентом Південної Кореї Юн Сук Йолем, під час якого лідери також домовилися розвивати співпрацю в галузі SSA. Дві країни також домовилися посилити співпрацю в інших сферах космічної діяльності.
Японія є ключовим партнером Вашингтона в Азії. Обидві країни підписали низку угод на підтримку своєї космічної діяльності, починаючи від SSA та закінчуючи дослідженням Місяця та дальнього космосу.