Зміцнення зв’язків з іноземними союзниками було і залишається ключовим пріоритетом для Космічних сил США, керівництво яких підкреслює, що безпека космічного простору вимагає глобальної співпраці.
З цією метою США підписали численні угоди про обмін розвідувальною інформацією та даними з державами-партнерами по всьому світу. Але співпраця зазвичай не поширюється на придбання супутників чи інших космічних систем.
За словами Діанни Райалс, директорки відділу міжнародних відносин Командування космічних систем, Космічні сили США зараз працюють над розвитком співпраці з союзниками в програмах розробки та придбання.
Останніми роками США реалізували кілька спільних космічних проєктів із союзниками, але Д. Райалс стверджує, що співпрацю слід розширювати, враховуючи інвестиції та інновації інших країн у космічні технології.
«Оскільки наші союзники розвивають власні національні космічні можливості, ми маємо можливість співпрацювати ще тісніше, ніж будь-коли раніше, – сказала Діанна Райалс 11 жовтня під час вебінару, організованого компанією Payload. – Ми обговорювали способи спільного проєктування систем і спільного створення можливостей, щоб уникнути дублювання та забезпечити взаємодію».
Стів «Бакі» Бутоу, директор з космічних проєктів Підрозділу оборонних інновацій (Defense Innovation Unit, DIU) Пентагону, заявив, що союзницькі партнерства мають бути обов’язковими для Міністерства оборони через різноманітність комерційних космічних технологій у всьому світі. Він зазначив, що комерційні компанії мотивовані впроваджувати інновації та обслуговувати глобальний ринок.
«Партнерство з комерційним сектором забезпечує природний зв’язок для міжнародного співробітництва, оскільки комерційні технології часто не засекречуються», – додав С. Бутоу. Хоча можуть застосовуватися певні заходи експортного контролю, працювати разом через комерційне партнерство було б легше, ніж у рамках традиційних військових програм.
С. Бутоу припустив, що розширена командна робота має важливе значення для побудови сильної коаліції, яка зможе конкурувати з Китаєм. «Виклики, з якими ми стикаємося в цьому столітті, ймовірно, вимагатимуть більш тісної співпраці з союзниками, ніж будь-коли раніше», – сказав він.
У 2023 році відділ міжнародних відносин Командування космічних систем прийняв відвідувачів з 14 країн, а останніми були команда експертів з космічних закупівель Управління програми оборонних закупівель (DAPA) Міністерства національної оборони Республіки Корея та німецька делегація спеціалістів з планування космічних операцій.
Космічні сили США намагаються співпрацювати з «якомога більшою кількістю міжнародних партнерів», а не лише з членами розвідувального альянсу «П’ять очей» (Five Eyes intelligence alliance) – Австралією, Канадою, Новою Зеландією та Сполученим Королівством – які є найближчими союзниками США.
«Зараз проводиться багато роботи, щоб з’ясувати, як ми можемо знизити рівень секретності та відкрити це не лише для Five Eyes», – сказала Д. Райалс.
Вона повідомила, що Космічні сили вперше проведуть переговори з союзниками про те, як зміцнити ланцюжки поставок космічної промисловості у різних частинах світу. «Чи можемо ми допомогти сформувати стійкість ланцюжка поставок і переконатися, що у нас є шлях, який гарантує доступність можливостей?» – запитала вона.
«Кожна країна, з якою ми працюємо на регулярній основі, зараз знаходиться в процесі розвитку власного національного космічного потенціалу, – сказала вона. – Отже, як нам активно працювати разом над нашими планами придбання, щоб врахувати стійкість ланцюжка постачання та не витрачати зайвого, вкладаючи мільйони доларів у розвиток наших національних можливостей?»
С. Бутоу сказав, що зміцнення ланцюжків постачання є важливим, оскільки сьогодні космічна галузь сильно залежить від Китаю щодо таких речей, як сонячні панелі, батареї та мікроелектроніка. «Частиною того, чому нам потрібно диверсифікувати наші колективні ланцюжки поставок, є те, щоб ми не залежали від людей, з якими нам доведеться конкурувати протягом наступних кількох десятиліть».
Незважаючи на зростаючу готовність до спільних проєктів із союзниками, існують значні перешкоди через складність програм і політичні перешкоди, говориться в нещодавньому звіті корпорації RAND, підготовленому на замовлення Міністерства ВПС США.
Аналітики RAND дійшли такого висновку після огляду трьох космічних програм, у яких США співпрацювали та ділилися ресурсами з іноземними партнерами: багатонаціональні супутники зв’язку Wideband Global Satcom (WGS), місія Arctic Satellite Broadband Mission у партнерстві з компанією Space Norway та угода з розміщення американського корисного навантаження на навігаційних супутниках японської супутникової системи Quasi-Zenith Satellite System (QZSS).
Відповідно до звіту RAND, у всіх трьох програмах спільні зусилля зіткнулися з перешкодами через «великий розмір і складність програм… і недостатність людських ресурсів у Міністерстві ВПС США для забезпечення необхідного рівня співробітництва у сфері космічної безпеки, передбаченого стратегією».