Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

США намагаються усунути українського власника компанії Firefly

Уряд США запропонував Максу Полякову, провідному українському технологічному підприємцю, продати свою частку в ракетній компанії Firefly Aerospace Inc., посилаючись на проблеми національної безпеки.

Український підприємець Макс Поляков вже кілька років утримує компанію Firefly, приватного виробника ракет, що базується поблизу Остіна, штат Техас

Представники американського уряду та аерокосмічної промисловості висловили заперечення проти контролю Полякова над компанією через побоювання, що цінні технології можуть потрапити в Україну, Росію чи інші країни, які намагаються розробити ракетні програми. Незважаючи на те, що Поляков вклав у Firefly понад $ 200 млн власних коштів, наприкінці 2020 року він погодився вийти з ради директорів компанії та від управління її повсякденною діяльністю. Це дозволило компанії легше отримувати урядові та військові контракти США.

Однак наприкінці листопада Поляков отримав листа від Комітету з іноземних інвестицій США (Committee on Foreign Investment in the U.S., CFIUS), у якому шлося про занепокоєння щодо національної безпеки. CFIUS запропонував Полякову та його інвестиційній фірмі Noosphere Venture Partners продати приблизно 50% акцій Firefly. За словами його речників, Поляков погодився на цю вимогу, стверджуючи, що його володіння Firefly не становить загроз національній безпеці.

За словами двох людей, знайомих із ситуацією, уряд США припинив поточні операції з запуску ракет Firefly з космодрому Ванденберг до вирішення питання власності з Поляковим. Про сутички між Поляковим і США раніше не повідомлялося.

Поляков розповів, що мріяв створити Firefly як масштабну аерокосмічну компанію, яка могла б принести користь як США, так і Україні. За часів Радянського Союзу Україна виробляла одні з найкращих у світі ракетно-двигунних технологій, але більшість із цих винаходів в останні роки зникли через брак інвестицій. Він сподівався, що Firefly зможе об’єднати кращих інженерів із США та України разом, щоб створити флот великих ракет, здатних виводити супутники на орбіту, а згодом — на Місяць. За його словами, Поляков хотів, щоб США отримали доступ до українського досвіду, а також знайшли спосіб підвищити перспективи українських аерокосмічних інженерів.

За останні роки Firefly досягла стабільного прогресу. Компанія отримала контракти з NASA, Агентством передових оборонних дослідницьких проектів (DARPA) і ВПС США на виконання різних місій. Вона також отримала угоду про обмін технологіями між Україною та США. Компанія має велике виробництво та випробування ракет у Центральному Техасі, а також керувала дочірньою компанією в Україні, яка допомагала у розвитку технологій.

Хоча Україна є союзником США, її триваючий конфлікт з Росією посилив занепокоєння щодо того, що може статися з цінними технологіями всередині країни. Росія нарощує сили на кордоні з Україною, посилюючи побоювання, що вона вторгнеться в країну.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України