Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Шведська дослідницька ракета Texus-58 упала на території Норвегії

25 квітня Міністерство закордонних справ Норвегії висловило своє невдоволення через те, що Швеція не надала своєчасно інформацію про дослідницьку ракету, яка впала в Норвегії, що стало рідкісним конфліктом між двома сусідніми країнами.

Ракета для досліджень в умовах мікрогравітації Texus-58, яка була запущена о 07:20 24 квітня з космічного центру Есрейндж у Кіруні, на півночі Швеції, впала у гірському масиві на висоті близько 1000 м над рівнем моря в муніципалітеті Молсельв на крайній півночі Норвегії, приблизно за 10 км (6 миль) від найближчого населеного пункту. Повідомлень про жертви або пошкодження внаслідок аварійної посадки ракети Texus-58 не надходило.

«Аварія такої ракети стала дуже серйозним інцидентом, який може завдати серйозної шкоди», – заявили в МЗС Норвегії.

«Коли відбувається таке порушення кордону, вкрай важливо, щоб особи, відповідальні за це, негайно повідомили про це відповідні норвезькі органи влади через належні канали», – йдеться в повідомленні МЗС Норвегії.

Ракета забезпечувала проведення експериментів в умовах невагомості на висоті 250 км. «Ракета мала трохи більшу та більш західну траєкторію, ніж було розраховано, і впала за 40 км на північний захід від запланованого місця падіння, залетівши на 15 км (9,3 миль) у Норвегію, – йдеться в заяві Шведської космічної корпорації (Swedish Space Corporation, SSC) від 24 квітня. – Триває робота з вилучення корисного навантаження та розпочато розслідування для визначення технічних деталей невідповідної траєкторії польоту».

МЗС Норвегії також зазначило, що роботи з пошуку не повинні були розпочинатися без дозволу норвезької сторони, який не був наданий.

Управління цивільної авіації Норвегії повідомило, що про катастрофу дізналося з прес-релізу SSC, опублікованого 24 квітня.

За оцінкою видання POLITICO, інцидент з дослідницькою ракетою ставить у незручне положення оператора стартового майданчика, оскільки Європейське космічне агентство (ЄКА) і деякі космічні стартапи мають великі плани використовувати шведський космічний центр Есрейндж для нових випробувань, у тому числі багаторазових систем запуску, які можуть використовуватися в майбутньому для конкуренції з компанією SpaceX.

Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляйєн офіційно відкрила стартовий майданчик у січні, але у космічного центра Есрейндж також є конкуренція, оскільки подібні об’єкти для запуску невеликих корисних навантажень на орбіту заплановано на португальських Азорських островах, норвезькому острові Андойя, який знаходиться приблизно в 400 км на північний захід від Кіруни, і на Шетландських островах у Шотландії. Є навіть плани побудувати плавучий стартовий майданчик у Північному морі біля узбережжя Німеччини.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України