Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

SDA уклало з компанією York Space контракт на суму $ 615 млн на постачання 62 супутників

Агентство космічного розвитку (Space Development Agency, SDA) уклало з компанією York Space контракт вартістю $ 615 млн на будівництво 62 супутники передачі даних для низькоорбітального угруповання Міністерства оборони США.

Ці супутники є складовою сітчастої мережі SDA, відомої як Transport Layer Tranche 2 Alpha, розповів директор SDA Дерек Турнер 19 жовтня на симпозіумі MilSat.

Передбачається, що угруповання Tranche 2 Alpha включатиме близько 100 супутників. Д. Турнер повідомив, що для виробництва додаткових супутників для Tranche 2 Alpha вже обрано іншого постачальника, але назва компанії не може бути розголошена до завершення переговорів щодо контракту.

Укладений контракт з компанією York Space робить її найбільшим постачальником супутників для SDA, який на даний час має замовлення на 126 супутників. Угода вартістю $ 615 млн включає стимулюючу виплату за своєчасну доставку.

SDA, організація у складі Космічних сил США, створює багаторівневе мережеве угруповання невеликих військових супутників, яке називається “Proliferated Warfighter Space Architecture” («Розширена бойова космічна архітектура», PWSA). Супутники угруповання PWSA, які виготовляються кількома постачальниками, будуть з’єднані між собою за допомогою оптичних лазерних каналів зв’язку.

Мета угруповання PWSA, яке складатиметься з рівню відстеження (Tracking Layer) та транспортного рівню (Transport Layer), полягає в тому, щоб забезпечити як відстеження пусків та польоту ракет, так і зв’язок із низької навколоземної орбіти з великою кількістю менших супутників, щоб перешкодити противникам спроби збити або іншим чином вивести з ладу будь-який супутник.

Д. Турнер повідомив, що за прогнозами архітектура матиме близько 500 супутників — 400 на транспортному рівні та 100 на рівні відстеження.

Транспортний рівень слугуватиме тактичною мережею для передачі даних користувачам по всьому світу, передаючи секретні дані, такі як ранні попередження про пуски ракет.

Супутникове угруповання Транспортного рівню Tranche 2 складатиметься з 216 супутників та включатиме три варіанти супутників: Alpha, Beta та Gamma. Укладений з компанією York контракт передбачає будівництво супутників типу Alpha.

Супутники Alpha нестимуть термінали оптичного зв’язку, засоби зв’язку Ka-діапазону та корисне навантаження для передачі даних Link 16. Супутники Transport Layer Tranche 2 планується запустити в 2026 році.

Угруповання Транспортного рівню Tranche 2 також включає 72 супутники Beta, нещодавно замовлені у компаній Lockheed Martin і Northrop Grumman за контрактом вартістю $ 1,5 млрд. Вони нестимуть складніші комунікаційні корисні навантаження.

Д. Турнер сказав, що SDA планує також придбати 44 супутники Gamma для Транспортного рівню Tranche 2. На супутники Gamma має бути встановлене корисне навантаження Advanced Tactical Datalink для зв’язку з американськими військовими тактичними літаками та іншими платформами.

За його словами, SDA веде переговори з третім постачальником супутників Beta щодо виробництва додаткових 24 космічних апаратів, які мали б «деякі можливості Gamma». Після завершення розгортання Transport Layer Tranche 2 забезпечить глобальний зв’язок.

Супутники угруповання PWSA розраховані на 5 років перебування на орбіті, тому SDA закуповуватиме партії для заміни кожні 2 роки, щоб поповняти угруповання та, у процесі, додавати нові функції і корисні навантаження, щойно вони стануть доступними.

Д. Турнер під час своєї презентації на MilSat згадав нещодавню критику SDA в Пентагоні за її «швидкі» методи закупівель. Він зазначив, що культурі закупівель МО США важко адаптуватися до комерційних підходів, що використовує SDA.

Наприклад, відділ обліку витрат Пентагону нещодавно звернувся до SDA з проханням надати прогнозовані плани закупівель на наступні 20 років. Так працює традиційний апарат закупівель, сказав Д. Турнер, тоді як SDA намагається вводити нові технології за місяці або роки, а не за десятиліття, що є звичайним для великих оборонних програм.

«Ми ламаємо цей менталітет», — сказав Д. Турнер. «Немає можливості випередити противника, якщо вам потрібно точно знати, що ви робитиме через 20 років», — додав він.

Тендер на закупівля супутників Beta був опублікований у квітні, а контракти були укладені в серпні. Тендер щодо Alpha було оголошено у липні, а контракти – у жовтні.

За словами Д. Турнера, Пентагон зазвичай не працює з такою швидкістю. Але Міністерству оборони необхідно якнайшвидше вивести ці нові космічні системи на орбіту, щоб протистояти швидкій військовій модернізації Китаю. SDA також хоче стимулювати постачальників швидше впроваджувати інновації та знижувати витрати на програми.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України