Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Ринок малих супутників продовжує зростати, незважаючи на проблемиз постачанням: Euroconsult

Незважаючи на низку проблем, включаючи проблеми з ланцюгом постачання та надмірну пропозицію, до 2032 року галузь має зрости ще на $ 110,5 млрд.

За даними Euroconsult, у 2023-2032 роках буде запущено близько 26 104 малих супутників (вагою менше 500 кг), що відповідає щоденній стартовій масі 1,5 т протягом 10 років.

Незважаючи на проблеми з пропозицією та триваючі занепокоєння щодо інфляції, ринок малих супутників продовжує зростати за всіма показниками завдяки збільшенню державних інвестицій і нових комерційних учасників, зокрема через необхідність задоволення зростаючих потреб оборонних відомств, а також стійкий попит в Азії на апаратне забезпечення малих супутників і послуги передачі даних.

Лише на два угруповання – Starlink (SpaceX) і GuoWang (China SatNet) – разом припадатиме майже дві третини малих супутників, які будуть запущені протягом наступного десятиліття, і понад чотири п’ятих стартової маси малих супутників. Ця значна популярність значною мірою є наслідком часткового схвалення Федеральною комісією зв’язку США (FCC) заявок на розгортання супутників Starlink Gen 2 (другого покоління), а також запуску компанією SpaceX супутників першого покоління на орбітальних площинах Gen 2 та значного розширення діяльності GuoWang у Китаї. Однак ці два мегаугрупування будуть представляти менше чверті ринкової вартості через високу економічну ефективність мегаугруповань, що залишає значні можливості для інших учасників ринку.

В останньому звіті Euroconsult «Перспективи ринку малого супутникового зв’язку» (“Prospects for the Small Satellite Market”), який вийшов уже у дев’ятому виданні, передбачається, що ринкова вартість індустрії малих супутників протягом наступного десятиліття досягне приблизно $ 110,5 млрд завдяки циклам поповнення супутникових угруповань у всьому світі, а також запускам більш складних та високовартісних місій з одним супутником для державних користувачів. У той же час, високий об’єм ринку як і раніше створює низку проблем, у тому числі обмежену ринкову адресність для постачальників, складну прибутковість, надмірну пропозицію та домінування комерційної діяльності кількох визнаних гравців.

«Очікується, що нові угруповання зіткнуться зі скороченням масштабів і консолідацією, оскільки інфляція продовжуватиме впливати на ймовірність їх реалізації, поряд з проблемами ланцюжка постачання та витратами, що зростають, або обмеженою доступністю напівпровідників і сировини, – сказав провідний автор звіту Александр Наджар (Alexandre Najjar). – Незважаючи на це, малі супутники все ще представляють значну можливість для нарощування потенціалу нових учасників у космічному секторі, а конфлікт в Україні підкреслив переваги та цінність комерційних угруповань малих супутників, що надають послуги супутникового зв’язку та дані спостереження Землі».

Очікується, що регіональні показники збереження попиту та вертикальна інтеграція в майбутньому лише зростуть, згідно з даними Euroconsult, оскільки все більше країн, що розвивають свій космічний сектор, та супутникових операторів прагнуть придбати власні системи малих супутників та розвивати свої виробничі або пускові можливості.

Однак це накладе обмеження на цільові ринки для багатьох комерційних гравців на ринку малих супутників, оскільки нові оператори запуску також активно вивчають можливості для диверсифікації виробництва підсистем і супутників, спокушені вищою нормою прибутку, що пропонується порівняно з галуззю запуску. Деякі постачальники послуг із запуску навіть починають надавати послуги, пов’язані із супутниками на орбіті, щоб ще більше розширити горизонти свого бізнесу. Таким чином, декілька гравців розглядають угруповання супутників вагою понад 500 кг, зокрема Starlink 2G, Project Kuiper, Telesat Lightspeed, Rivada, Intelsat MEO та O3b mPower.

Хоча, зважаючи на те, що деякі оператори угруповань переходять на більші супутники в пошуках більшої продуктивності та менших витрат на пропускну здатність, це може створити враження скорочення ринку малих супутників до кінця десятиліття. Сама по собі зміна у компанії SpaceX, завдяки виходу Starship на ринок запуску, може призвести до відчутного дефіциту в галузі, але Euroconsult вказав, що, за прогнозами, зростання галузі продовжуватиметься стабільними темпами, якщо виключити Starlink і GuoWang з рівняння.

Довгострокові контракти з державними агентствами, як і раніше, слугуватимуть основною рушійною силою цього зростання, включаючи комерційні доповнення Європейського космічного агентства (ЄКА) до програми Copernicus, державну підтримку Starlink і 10-річний контракт Національного розвідувального управління МО США з компаніями Maxar, BlackSky і Planet Labs, що забезпечує інвесторам впевненість і сталий розвиток.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України