За попередніми даними, цього року на орбіту було виведено до 2 400 космічних апаратів. Значна більшість із них, близько 75 %, — це супутники Starlink компанії SpaceX. Але інші країни, такі як Китай, цього року також побудували й запустили сотні супутників.
В останні роки спостерігалося різке зростання виробництва та запуску супутників на низьку навколоземну орбіту через кілька різних тенденцій. Одна з них – комерціалізація виробництва супутників. Супутники ДЗЗ та зв’язку стають меншими та доступнішими, а завдяки можливості спільного запуску їх запуск коштує дешевше.
Друге, і найважливіше, — це поява супутникових мегаугруповань, що забезпечують широкосмуговий доступ до Інтернету. Найвидатнішим серед них є угруповання Starlink компанії SpaceX, але воно далеко не єдине. На додаток до майже 4 000 супутників Starlink на орбіті, компанія OneWeb має близько 600 діючих космічних апаратів. Також планується розгортання інших комерційних угруповань, зокрема Amazon Project Kuiper. І Китай, і Європейський Союз також оголосили про плани розгорнути комунікаційні мегауруповання.
При цьому росія, яка вважає себе першою світовою космічною супердержавою, має намір розробити угруповання з 264 супутників під назвою «Сфера», яке забезпечить Інтернет і можливості ДЗЗ над росією. Для світових компаній і країн це відносно невелике зусилля.
У нещодавньому інтерв’ю керівник «Роскосмосу» Юрій Борисов пояснив, що країна може будувати лише кілька десятків супутників на рік. (Це приблизно одна п’ятдесята від загальної кількості, яку компанія SpaceX запустить цього року.) Борисов сказав, що створення одного супутника в росії займає близько 18 місяців, і через це неможливо створити мегаугруповання.
За словами Борисова, спільними зусиллями промисловості та уряду США спроможні побудувати близько 3 000 супутників на рік, а виробничі потужності Китаю здатні виробляти від 1 200 до 1 500 супутників на рік. « Роскосмос» не може наблизитися до таких кількостей.
«Виявилося, що ми не були готові до цього», — сказав він. «Сьогодні всі компанії-виробники супутників галузі здатні будувати близько 40 супутників на рік».
На даний час у росії на орбіті знаходиться 220 супутників, що становить лише близько 2,5 % від загальної кількості майже 9 000 супутників у світі.
Борисов сказав, що росія будує свої супутники вручну, через складні та трудомісткі процеси. Щоб стати більш конкурентоспроможним і мати власне угруповання, сказав він, «Роскосмос» повинен буде рухатися до засобів масового виробництва, схожих на конвеєр.
Президент росії путін зазначив, що це для нього пріоритет. Минулого тижня путін зажадав від «Роскосмосу» «радикально знизити» вартість виробництва супутників та перейти до їх паралельного будівництва. План реалізації цієї вимоги має бути розроблений до 1 липня 2024 року.
Не зрозуміло, чи буде цей план включений до бюджетних пріоритетів росії. До неспровокованого вторгнення росії в Україну на початку 2022 року російська космічна програма вже значно відставала від західних і китайських конкурентів. Оскільки росії довелося виділяти більше ресурсів на війну, бюджет «Роскосмосу» продовжував скорочуватися.