Перша російська місячна станція за майже 50 років «Луна-25» здійснить політ до Місяця 10 серпня, повідомили в 3 серпня російські ЗМІ.
За даними російського РИА Новости, запуск ракети «Союз-2.1б» з розгінним блоком «Фрегат» і автоматичною станцією «Луна-25» заплановано з космодрому «Східний», розташованого в Амурській області, на 23:10 UTC 10 серпня.
Попередня російська станція «Луна-24» була запущена у 1976 році. Її зворотна капсула повернула на Землю близько 170 грамів місячного ґрунту.
Станція «Луна-25» включає тільки посадковий модуль та не має зворотної капсули. Очікується, що вона стане першою в історії станцією, яка приземлиться на південному полюсі Місяця. Основними завданнями місії стане перевірка технологій м’якої посадки, вивчення внутрішньої структури та дослідження ресурсів на Місяці, у тому числі води.
Після старту і відділення від ракети розгінний блок направить автоматичну станцію на траєкторію польоту до Місяця. Через чотири з половиною дні станція вийде на орбіту навколо Місяця і кілька разів змінить свою орбіту, перш ніж приземлитися в районі південного полюса. Наукова робота станції розрахована на рік.
Посадковий модуль складається з двох частин: рухової частини, заснованої на ступені «Фрегат», і наукової частини, яка містить головний бортовий комп’ютер, а також різноманітні бортові експерименти, виготовлені в Росії, а також у Швеції та Швейцарії.
«Луна-25» — перша місія нової російської місячної програми, яка включає у подальшому запуск «Луни-26», місячного орбітального апарату, який буде точно складати карту місячної поверхні, «Луни-27», важкого посадкового апарату, який досліджуватиме склад місячного ґрунту шляхом збору зразків. Місія «Луна-28» передбачає повернення місячних зразків та слугуватиме демонстрацією для майбутньої місії з повернення зразків з Марсу. Нарешті, «Луна-29» має посадити на поверхню важкий місяцехід.