3 жовтня американська компанія Slingshot Aerospace, яка спеціалізується на зборі та аналізі даних про космічні апарати на навколоземній орбіті, повідомила про нетипове маневрування на орбіті російського супутника «Луч (Олімп) 2».
Коли КА «Луч (Олімп) 2» [Norad ID 55841] був запущений у березні 2023 року, було невідомо, чи буде він повторювати поведінку його попередника, КА «Луч (Олімп)» [Norad ID 40258], відомого супутника-інспектора на геостаціонарній орбіті (GEO). З часу запуска КА «Луч (Олімп)» у вересні 2014 року він багато разів наближався до інших супутників на GEO та перебував біля них, що викликало міжнародне занепокоєння.
Останніми днями механізм спостереження об’єктів на основі машинного навчання Slingshot виявив численні маневри КА «Луч (Олімп) 2», які нагадують поведінку його попередника, що дозволяє припустити, що «Луч (Олімп) 2» продовжує діяльність супутника-інспектора «Луч (Олімп)». Така поведінка призвела до численних зближень з іншими супутниками на GEO.
Механізм спостереження об’єктів Slingshot обробляє дані з багатьох джерел для безперервного і автономного моніторингу поведінки всіх космічних апаратів на GEO, забезпечуючи автоматичні сповіщення майже в реальному часі про аномальну поведінку космічних апаратів на орбіті та генеруючи цінну інформацію для космічних операторів.
Невдовзі після того, як КА «Луч (Олімп) 2» почав свій маневр 26 вересня, алгоритми виявлення маневру Slingshot визначили, що він почав дрейфувати у західному напрямку зі швидкістю ~1°/день, перш ніж уповільнити свій дрейф до ~0,3° /день 2 жовтня 2023 року, поблизу ~3° сх.д.
Після виявлення маневру КА «Луч (Олімп) 2» мережа датчиків Slingshot перевірила поведінку, визначену алгоритмами Slingshot, і надала додаткову інформацію щодо характеру його діяльності, з двома прогнозованими зближеннями на ~16 км та ~61 км поблизу ~ 2,9° сх.д. та ~3,1° сх.д. відповідно.
На представленому зображенні показано оптичне відстеження за допомогою мережі датчиків Slingshot КА «Луч (Олімп) 2», коли він дрейфував повз кількох супутників на GEO під час переходу від ~9° сх.д. до ~3° сх.д.