Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Російська станція «Луна-25» впала на Місяць після маневру на місячній орбіті

Російська місія «Луна-25» закінчилася невдачею після падіння на Місяць, повідомило космічне агентство «Роскосмос».

У заяві, опублікованій 20 серпня, підтверджується, що аномалія під час маневру 19 серпня з метою зниження орбіти «Луни-25» призвела до того, що космічний апарат зіткнувся з поверхнею Місяця.

Станція «Луна-25» повинна була здійснити м’яку посадку на Місяць 21 серпня біля кратера Богуславського, розташованого приблизно на 70 градусах південної широти в околицях південної полярної області Місяця.

19 серпня «Роскосмос» повідомив, що «Луна-25» отримала вказівку запустити двигуни, щоб відправити космічний апарат на «передпосадкову» орбіту навколо Місяця. Однак запланований маневр був аномальним.

«На борту автоматичної станції сталася аварійна ситуація, яка не дозволила виконати маневр із заданими параметрами», — йдеться у повідомленні «Роскосмосу».

20 серпня агентство уточнило, що зв’язок із космічним апаратом було втрачено. Відповідно до заяви від 20 серпня, заходи, вжиті 19 і 20 серпня для відновлення зв’язку з «Луною-25», не увінчалися успіхом.

Попередній аналіз показав, що відхилення фактичних параметрів імпульсу від розрахункових призвело до зіткнення космічного апарату з поверхнею Місяця.

«Питаннями з’ясування причин втрати «Луни» займатиметься спеціально сформована міжвідомча комісія», – йдеться в повідомленні.

Місія «Луна-25» стартувала на ракеті «Союз-2.1б» з космодрому «Східний» на Далекому Сході Росії 10 серпня.

Місія зазнала тривалих затримок через технічні проблеми та обмеження ресурсів. Станція вагою 1750 кг несла набір наукових корисних навантажень, але в основному була демонстратором технологій для майбутніх висадок на Місяць пізніше цього десятиліття.

Місія «Луна-25» була позбавлена європейської навігаційної камери після вторгнення росії в Україну в лютому 2022 року. Попередньою висадкою країни на Місяць була «Луна-24», місія повернення радянських зразків у 1976 році.

Втрата «Луни-25» є ударом для планів росії, а також її міжнародних зусиль. Місія була номінально частиною очолюваної Китаєм «Міжнародної станції дослідження Місяця» (ILRS). На запуску «Луни-25» був присутній китайський високопосадовець Ву Яньхуа, який бере участь у китайських проєктах дослідження глибокого космосу.

У дорожній карті ILRS, представленій у Санкт-Петербурзі у червні 2021 року зазначено, що російські надважкі ракети-носії розділять тягар запуску основних частин інфраструктури для станції у 2030-х роках. Спостерігачі висловлюють сумніви щодо спроможності росії зробити значний внесок у проєкт після розв’язання війни проти України.

«Луна-25» описувалась у ЗМІ як змагання з індійським посадковим апаратом Chandrayaan-3 за посадку поблизу південного полярного регіону Місяця. Chandrayaan-3 успішно знизив свою місячну орбіту 19 серпня, підготувавшись до спроби посадки на тій же широті, що і «Луна 25».

Посадка Chandrayaan-3 очікується орієнтовно о 12:34 UTC 23 серпня. Ще одна місія, Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) японського космічного агентства JAXA, запланована до запуску на ракеті H-2A 25 серпня. SLIM – це демонстратор технології посадки.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України