Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Принципи колективної безпеки NATO поширюються на космічний простір

17 січня була опублікована «Загальна космічна політика NATO» (NATO’s overarching Space Policy), відповідно до якої Альянс оголосив поширення своїх принципів колективної оборони на космічний простір.

«На Брюссельському саміті 2021 року союзники погодились, що атаки в космосі або з космосу є явним викликом безпеці Альянсу, наслідки якого можуть загрожувати національному та євроатлантичному процвітанню, безпеці і стабільності та можуть бути небезпечні для сучасного суспільства в такій ж мірі, як і звичайні атаки. Такі атаки можуть призвести до застосування статті 5 Вашингтонського договору («Статуту NATO») про колективну оборону. Рішення про те, коли такі напади призведуть до застосування статті 5, прийматиме Північноатлантична рада в кожному конкретному випадку», – йдеться у документі.

Згідно з документом, NATO має намір інтегрувати космос у систему колективної безпеки та оборони. «Космос за своєю суттю є глобальним середовищем, і будь-який конфлікт, який поширюється у космос, може вплинути на всіх користувачів космосу. Навіть у випадках, коли NATO не бере участь у конфлікті, космічні системи союзників можуть постраждати», – йдеться у документі.

При цьому, NATO зобов’язується здійснювати свою діяльність у космічному просторі в рамках міжнародного права. «Вільний доступ, дослідження та використання космічного простору в мирних цілях відповідають загальним інтересам усіх держав. NATO та союзники продовжуватимуть здійснювати всю діяльність у космічному просторі відповідно до міжнародного права, включаючи Статут ООН, в інтересах підтримки міжнародного миру і безпеки та сприяння міжнародному співробітництву і взаєморозумінню», – підкреслюється у документі.

Крім того, згідно з прийнятою стратегією, NATO не планує ставати автономним гравцем у космічному просторі. «NATO не намагається стати автономним космічним діячем. NATO буде прагнути координувати діяльність союзників у космосі і співпрацювати з іншими відповідними міжнародними організаціями», – йдеться у документі.

Космічна політика НАТО буде включена до порядку денного саміту Альянсу в Мадриді в червні 2022 року.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України