Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Продаж компанії United Launch Alliance наближається до завершення, визначені три потенційні покупці

За даними інтернет-видання ArsTechnica, компанії Lockheed Martin і Boeing, власники спільного підприємства United Launch Alliance (ULA), близькі до вибору покупця для неї. Спільна ракетна компанія, яка була заснована у 2006 році і певний час мала монополію на контракти на запуски уряду США, була виставлена на продаж більшу частину цього року.

ArsTechnica повідомляє, що на даний час оцінюється три можливі покупці ULA. Серед них фонд прямих інвестицій, космічна компанія Blue Origin, що належить Джеффу Безосу, і добре капіталізована аерокосмічна компанія, яка зацікавлена у збільшенні свого космічного портфеля.

Існує прецедент, коли приватна інвестиційна компанія купує компанію, що надає послуги космічних запусків, вдосконалює її, а потім перепродає бізнес. На початку 2022 року інвестиційний фонд AE Industrial Partners придбав компанію Firefly, що надає космічні послуги.

Компанія Blue Origin також не є великим сюрпризом. Деякий час ходили чутки, що серед потенційних покупців є космічна компанія Джеффа Безоса. Хоча між їхніми планами запусків є певне збігання, придбання ULA дасть Безосу орбітальну ракету та гарантовані державні контракти, яких він прагне. Це також принесе користь компанії Amazon для запуску її супутників угруповання Project Kuiper.

ArsTechnica не називає третього потенційного покупця, оскільки дані відносно нього не вдалося підтвердити. Ця аерокосмічна компанія на даний час не має великого обсягу космічного бізнесу, але намагалася здійснити стратегічне розширення державних контрактів, які має ULA завдяки участі у програмі запусків в інтересах національної безпеки.

За даними джерел, період продажу наближається до завершення, і покупець може бути оголошений протягом декількох місяців. Продаж ще має бути схвалений Федеральною торговою комісією та Міністерством юстиції США, які мають переконатися, що цей продаж суттєво не зменшить конкуренцію в промисловості США.

Компанія ULA була створена в 2006 році шляхом злиття ракетної програми Delta компанії Boeing і сімейства ракет-носіїв Atlas компанії Lockheed Martin. Відтоді ULA стала прибутковим підприємством для обох аерокосмічних гігантів завдяки військовим контрактам на запуски і великим щорічним субсидіям Міністерства оборони США для забезпечення «готовності до запуску» для місій національної безпеки.

Останніми роками домінування ULA у галузі запусків було спершу поставлено під сумнів, а потім витіснене зростанням компанії SpaceX та її менш дорогою та високонадійною ракетою Falcon 9. Торі Бруно, який став виконавчим директором ULA у 2016 році, скоротив кількість співробітників і вжив інших заходів для контролю витрат, таких як закриття рідко використовуваних стартових майданчиків.

Однак найважливішою ініціативою Т. Бруно стала розробка великої ракети Vulcan, яка має бути більш економічно конкурентоспроможною з ракетами Falcon 9 і Falcon Heavy, а також покласти край залежності ULA від ракетних двигунів російського виробництва. У ракеті Vulcan використовується ракетний двигун BE-4 виробництва компанії Blue Origin.

Перший запуск цієї важкої ракети-носія запланований на 24 грудня зі станції космічних сил на мисі Канаверал у Флориді. Незрозуміло, чи буде оголошення про потенційний продаж відкладено до цього запуску, який, швидше за все, буде успішним, враховуючи, що ULA поставила свою репутацію на забезпечення надійних ракет-носіїв.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України