27 вересня 2021 року о 18:22 (UTC) з бази ВПС США Ванденберг, за допомогою ракети-носія «Atlas V 401» було здійснено запуск КА ДЗЗ «Landsat 9» та 4 кубсати «CuPID», «CUTE» та «Cesium Satellite 1, 2».
«Landsat 9» став частиною Landsat – надзвичайно тривалої програми по отриманню супутникових знімків планети.
Landsat 9 відокремився від ракети-носія через приблизно 80 хвилин після старту. NASA відповідає за усі технічні аспекти побудови, виведення на орбіту й подальше обслуговування супутника, Геологічна служба США — за обробку і поширення усієї інформації, яку буде отримувати супутник.
Місія вартістю близько $ 750 мільйонів є дев’ятою за рахунком в програмі Landsat і, як і всі попередні, продовжить виконувати роль програми з моніторингу земельних ресурсів. Landsat 9 замінить застарілий Landsat 7, запущений в 1999 році, і буде працювати в парі з Landsat 8, запущеним в 2013 році. Супутники будуть повністю знімати Землю кожні вісім днів.
Landsat 9 в кінцевому рахунку вийде на задану орбіту, яка пройде над полюсами нашої планети на висоті 705 км. Супутник оснащений двома науковими інструментами – Operational Land Imager 2 (OLI-2) і Thermal Infrared Sensor 2 (TIRS-2) – які здатні виявляти найдрібніші зміни в озерах, річках, лісах і морях по всьому світу, аналізуючи світло, відбите від планети. На думку вчених, Landsat є найбільш економічно ефективною програмою в галузі наук про Землю.
Landsat 8 і Landsat 9 допоможуть відслідковувати зростання міст, лісовий покрив і відступу льодовиків, а також ряд інших природних явищ. Супутники сімейства Landsat роблять знімки земної кулі з 1972 року, забезпечуючи дослідників з усього світу безперервними даними про екосистему планети.
«CuPID2» – це CubeSat з рентгенівським телескопом з широким полем огляду, перший в своєму роді виведений на орбіту.
Він проводитиме тестування конкуруючих моделей взаємодії сонячного вітру і магнітосфери. На орбіті космічний апарат буде вимірювати м’яке рентгенівське випромінювання, що випускається в процесі перезарядки, коли плазма сонячного вітру стикається з нейтральними атомами в далекій атмосфері Землі. Просторові і тимчасові зразки рентгенівських зображень будуть використовуватися для вирішення наукових питань.
Місія «CUTE» розрахована на 1 рік.
Супутник проводитиме спектроскопію пропускання в ближньому ультрафіолеті (NUV) від 255 до 330 нанометрів (нм) для визначення складу і швидкості втрати маси атмосфер екзопланет, щоб вивчити властивісті атмосфери планет, що обертаються навколо інших зірок.
Супутники «Cesium 1 і 2» – це кубсати з активною фазованою антенною решіткою Cesium Nightingale 1 і корисним навантаженням для міжспутникового зв’язку. Вони мають мають високоточну систему орієнтації із зоряним трекером і сучасну електричну рухову установку.
Це перша місія CesiumAstro, яка запускає і експлуатує власне обладнання в космосі. Місія Cesium являє собою орбітальну платформу, що складається з двох супутників, для експериментів з клієнтами, які розширюють межі малих супутникових комунікацій. Крім того, це дає Cesium можливість демонструвати розширені функції своїх технологій, такі як динамічне перемикання форми сигналу і динамічна оптимізація зв’язку.