Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Постійне стеження Китаєм за австралійськими навчаннями з космосу є ознакою змін балансу на орбіті

18 серпня австралійське видання ABC News повідомило, що австралійська компанія EOS Space Systems (штаб-квартира – м. Канберра), що надає комерційні послуги супутникового відстеження, протягом останніх місяців спостерігала за сотнями китайських засобів космічного спостереження, що здійснювали тисячі проходів над країною та прилеглими районами. Дані компанії вказують на те, що китайські супутники збирали розвіддані про великі багатонаціональні військові навчання, які проводила Австралія.

Це підкреслює той факт, що США, а також їх союзники, такі як Австралія, більше не користуються надзвичайною мірою домінування у галузі космічного спостереження та розвідки (ISR), яку вони мали раніше.

Що дуже важливіше, уряд Китаю на даний час має засоби для ведення супутникового спостереження такого масштабу. Це прямий результат багаторічних зусиль влади цієї країни, щоб спробувати досягти рівня космічного базування, яким раніше користувалися лише США.

«На кінець 2021 року супутниковий парк Китаю ISR містив понад 260 систем — кількість, що поступалася лише США, і майже вдвічі перевищила кількість орбітальних систем Китаю з 2018 року», — йдеться у випуску 2022 року щорічного несекретного звіту Пентагону про військові та безпекові можливості Китаю, який був опублікований у листопаді минулого року. «НОАК володіє та керує приблизно половиною світових [космічних] систем ISR».

Є деякі запитання щодо точного підрахунку активів ISR у Китаї з цього звіту. В іншому несекретному виданні, яке Національний центр повітряно-космічної розвідки (NASIC) ВПС США опублікував у 2018 році, говориться, що Китай мав 122 супутники ISR, тоді як США 353, росія мала 23, а решта світу разом мала 168. Навіть якби всі ці інші цифри залишилися незмінними, 260 китайських систем у 2021 році не дорівнює половині глобальної загальної кількості.

Незважаючи на будь-які розбіжності в обліку, очевидно, що китайський уряд накопичив величезну кількість супутників ISR і зараз є другим за величиною національним оператором таких систем після США. Крім того, за всіма ознаками загальний флот супутників ISR Китаю абсолютно перевершує флот усіх інших країн на Землі, за винятком США. Той факт, що у 2018 році росія мала лише 23 розвідувальні системи космічного базування, підкреслює величезні переваги, якими уряд США користувався в цьому відношенні протягом десятиліть навіть над майже аналогічними конкурентами.

Якщо Китай намагатиметься розгорнути великі супутникові угруповання, подібні Starlink компанії SpaceX і такі, над якими на даний час працюють США, зокрема для забезпечення протиракетної оборони, це може зробити протидію його зростаючим можливостям на орбіті ще складнішим.

Крім того, незважаючи на те, що власний супутниковий потенціал Китаю розширився, НОАК продовжує розробку протисупутникової зброї. Інші країни, особливо росія, також інвестують значні кошти у протикосмічні можливості, у тому числі для того, щоб компенсувати нестачу розвідувальних засобів космічного базування.

Загалом, як стало зрозуміло з нещодавнього повідомлення ABC News, ера США та їх союзників, які користувалися неперевершеними можливостями стежити за своїми противниками з космосу, добігає кінця.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України