Північна Корея заявила, що 21 листопада успішно вивела на орбіту свій перший супутник-шпигун і пообіцяла запустити нові найближчим часом, незважаючи на міжнародне засудження з боку США та їхніх союзників.
Офіційні особи Південної Кореї та Японії, які першими повідомили про запуск, заявили, що не можуть одразу перевірити, чи супутник виведено на орбіту. Речник Пентагону Сабріна Сінгх сказала, що американські військові все ще оцінюють, чи був запуск успішним чи ні.
Південна Корея відреагувала на заяву Північної Кореї, заявивши, що здійснить кроки з призупинення дії деяких частин міжкорейської угоди 2018 року, спрямованої на зниження військової напруженості, повідомило її інформаційне агентство Yonhap.
Yonhap процитувало заяву Ради національної безпеки Південної Кореї, в якій говориться, що цей крок включатиме відновлення операцій з розвідки та спостереження в районі військової демаркаційної лінії між країнами.
Державне інформаційне агентство Північної Кореї KCNA з посиланням на інформацію Національного управління аерокосмічних технологій Північної Кореї повідомило, що супутник Malligyong-1 був запущений за допомогою ракети Chollima-1 з космодрому Sohae о 22:42 за корейським часом (13:42 UTC) і вийшов на орбіту о 22:54 (13:54 UTC).
За даними МО Японії, ракета була запущена у південному напрямку та розділилася на кілька частин, перша з яких впала за межами прогнозованої зони падіння у Східно-Китайському морі, приблизно за 350 км на захід від Корейського півострова, близько 22:50 за корейським часом, а друга – впала всередині прогнозованої зони падіння у Тихому океані за межами виняткової економічної зони Японії близько 22:57.
Раніше Північна Корея повідомила Японію про плани запустити супутник у період між 22 листопада і 1 грудня після двох невдалих спроб запустити так звані шпигунські супутники у травні та серпні цього року.
Південна Корея, Японія та США координували свої дії щодо попереднього розміщення есмінців з системами протиракетної оборони Aegis, які відстежували запуск та обмінювалися даними, повідомили військові Південної Кореї.
Речниця Ради національної безпеки США Едрієн Уотсон назвала запуск «нахабним порушенням кількох резолюцій Ради Безпеки ООН» і заявила, що це «підвищує напруженість і створює ризик дестабілізації ситуації з безпекою в регіоні та за його межами».
Представник Державного департаменту США Метью Міллер заявив, що під час запуску використовувалася технологія балістичних ракет, яку Резолюції РБ ООН забороняють Північній Кореї.
Цей запуск став першим з тих пір, як північнокорейський лідер Кім Чен Ин зустрівся з в.путіним на сучасному російському космічному комплексі у вересні на саміті, де російський президент пообіцяв допомогти Пхеньяну будувати супутники.
Офіційні особи Південної Кореї заявили, що остання спроба запуску, ймовірно, включала технічну допомогу з боку москви в рамках зростаючого партнерства, в результаті якого Північна Корея відправила до росії мільйони артилерійських снарядів для війни в Україні. Росія та Північна Корея заперечують такі угоди щодо зброї, але публічно обіцяють поглиблення співпраці.
KCNA повідомило, що Кім Чен Ин особисто спостерігав за запуском, який відбувся трохи більше ніж за тиждень до того, як Південна Корея планує відправити свій перший супутник-шпигун у космос на ракеті Falcon 9 американської компанії SpaceX.
Космічне агентство Північної Кореї найближчим часом відправить кілька супутників-шпигунів, щоб продовжити спостереження за Південною Кореєю та іншими регіонами, що становлять інтерес для збройних сил Північної Кореї, йдеться у повідомленні KCNA.
«Запуск розвідувального супутника є законним правом (Північної Кореї) для зміцнення своїх можливостей самооборони», – заявило KCNA, додавши, що це посилить військову готовність країни перед лицем «небезпечних військових дій» її ворогів.
Після травневої спроби запуску Південна Корея витягла з моря уламки супутника та заявила, що аналіз показав, що він обмежено придатний для використання як розвідувальна платформа.
Аналітики вважають, що навіть елементарна супутникова система може дати Північній Кореї першу можливість віддалено стежити за військами США, Південної Кореї та Японії.
22 листопада південнокорейське інформаційне агентство Yonhap повідомило, що, за інформацією державних ЗМІ Північної Кореї, військовий супутник був виведений на орбіту та сфотографував американську авіабазу Андерсен і гавань Апра на Гуамі і передав знімки Пхеньяну