Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Південна Африка приєднується до китайського проєкту бази на Місяці

Південна Африка офіційно приєдналася до очолюваного Китаєм проєкту зі створення постійної бази на Місяці.

1 вересня посол Китаю у Південній Африці Чень Сяодун від імені Китайського національного космічного агентства (CNSA) і Хумбулані Мудау, генеральний директор Національного космічного агентства Південної Африки (SANSA), підписали Меморандум про взаєморозуміння між CNSA і SANSA щодо «Міжнародної станції дослідження Місяця» (International Lunar Research Station, ILRS).

CNSA оголосило про підписання меморандуму 7 вересня. Це слідує за двосторонніми угодами про офіційну співпрацю в космосі, укладеними 22 серпня під час державного візиту керівника Китаю Сі Цзіньпіна до Південної Африки, де також проходив саміт БРІКС.

Угода дозволить CNSA та SANSA здійснювати широку співпрацю в демонстрації, впровадженні та експлуатації ILRS, а також в освітній та інших сферах.

Проєкт ILRS передбачає будівництво постійної бази на Місяці у 2030-х роках. Ініціатива розглядається як очолюваний Китаєм потенційний конкурент програмі «Артеміда» під керівництвом NASA.

Китай планує серію попередніх роботизованих місій протягом 2020-х років. Це місія Chang’e-7 на південному полюсі Місяця у 2026 році та Chang’e-8 з використання ресурсів та тестування технології 3D-друку у 2028 році.

У 2030-х роках для будівництва бази буде запущено 5 основних інфраструктурних місій із використанням надважких систем запусків. Спочатку база буде роботизованою, пізніше вона прийматиме астронавтів. Цього року китайське агентство космічних польотів заявило про намір висадити астронавтів на Місяць до 2030 року.

Російська місія «Луна-25» була номінально частиною цієї ініціативи. Однак цей посадковий апарат впав на поверхню Місяця після аномального корегування орбіти.

У 2021 році Китай і росія представили спільну дорожню карту ILRS. Проте Пекін, очевидно, взяв на себе роль керівника проєкту після вторгнення росії в Україну. Китай створює організацію під назвою ILRSCO (International Lunar Research Station Cooperation Organization – «Організація з кооперації щодо Міжнародної станції дослідження Місяця») для координації міжнародної ініціативи місячної бази.

Китай заявляє, що має на меті завершити підписання угод і меморандумів про взаєморозуміння з космічними агентствами та організаціями як членами-засновниками ILRSCO до жовтня цього року.

17 липня керівник CNSA Чжан Кецзянь і віце-президент Венесуели Габріела Хіменес підписали спільну заяву щодо ILRS. Цього року CNSA підписало спільні заяви щодо ILRS з Азіатсько-Тихоокеанською організацією космічного співробітництва (APSCO), швейцарською компанією nanoSPACE AG і Міжнародною асоціацією місячних обсерваторій (ILOA) на Гавайських островах. Пакистан також висловив намір приєднатися до ILRS.

Китайська Лабораторія дослідження глибокого космосу (DSEL), підпорядкована CNSA, заявила, що веде переговори щодо угод з більш ніж 10 країнами та організаціями.

Очолюваний США проєкт «Артеміда» на даний час залучив 28 країн — нещодавно Аргентину, Індію та Еквадор — які підписали «Угоди Артеміди». Угоди є політичною основою ініціативи.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України