Вірменські ЗМІ з посиланням на інформацію вітчизняного Центру космічних досліджень «Базумк» (Bazoomq Space Research Laboratory) від 3 грудня повідомили, що перший супутник Вірменії вітчизняного виробництва Hayasat-1, який 1 грудня був запущений у космос за допомогою ракети Falcon-9 компанії SpaceX з бази Космічних сил США Ванденберг, штат Каліфорнія, знаходиться у робочому стані, з ним встановлений зв’язок.
«Перший супутник, створений у незалежній Вірменії, перебуває у космосі вже 3 дні. Ми раді повідомити, що ми успішно відстежуємо наш супутник Hayasat-1. Він працює і періодично передає сигнали. На наступному етапі ми будемо рухатися вперед, як планувалося. Вітаємо команду та всіх наших уболівальників. P.S. Hayasat-1 був створений Bazoomq і Центром наукових інновацій та освіти (Center for Scientific Innovation and Education)», – йдеться в офіційному повідомленні.
Усі роботи з розробки, створення та програмування Hayasat-1, першого у своєму роді розробленого у Вірменії, проводилися на території країни. Проєкт стартував у січні 2022 року.
Супутник Hayasat-1 – це кубсат розміром 1U (10х10х10 см) та вагою близько 1 кг. Він оснащений сонячними батареями, датчиками, що вимірюють інтенсивність світла, що надходить з різних напрямків, магнітометрами, які виконують функцію компаса для супутника, магнітними перетворювачами, які гасять обертання супутника, різними модулями (живлення та зв’язку, а також бортовим комп’ютером) з датчиками, що вимірюють температуру найбільш важливих частин, а також інерційними датчиками, що вимірюють зміни орієнтації.
Крім того, супутник має додаткове корисне навантаження, яке надаватиме дані про обертання, положення та рух супутника. Воно складається з GPS-приймача з антенами та експериментального інерціального вимірювального блоку, розробленого та побудованого у Вірменії, який працює на Землі краще, ніж аналогічні пристрої, що використовуються в кубсатах, тому його було встановлено на Hayasat-1 для тестування в умовах космосу.
Двосторонній зв’язок з Hayasat-1 буде здійснюватися через наземну станцію Центру космічних досліджень «Базумк». Кожні 1,5 години супутник буде здійснювати 1 повний оберт навколо Землі. Сигнали, що відправляються супутником, можна буде перехоплювати, коли він проходитиме по небу Вірменії.