Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

ООН відкриває «вікно можливостей» для покращення управління космосом

Виступаючи 13 червня на саміті Secure World Foundation з питань сталого розвитку космосу (відбувся 13-14 червня у Нью-Йорку), заступник генерального секретаря ООН з політичних питань Гай Райдер (Guy Ryder) заявив, що ООН докладає зусиль для вирішення проблем космічної дипломатії напередодні конференції ООН під назвою «Саміт майбутнього» у вересні 2024 року, на якій розглядатимуться широкі виклики, з якими стикається світ.

Він заявив, що протягом наступних 15 місяців є можливість покращити те, як країни керують космічною діяльністю, щоб вирішити нові проблеми, починаючи від орбітального сміття і до космічних ресурсів. «Протягом наступних 15 місяців у нас є вікно можливостей, — сказав він, — де ми можемо прискорити космічну дипломатію та просунути питання управління».

У травні ООН оприлюднила програмний документ щодо управління космічним простором, у якому окреслено кілька питань, які вона намагатиметься вирішити. Серед них проблеми координації для швидко зростаючої кількості космічних об’єктів на навколоземній орбіті, а точніше – кількості уламків.

«Найбільш очевидною і, мабуть, найбільш екстраординарною зміною за останні роки стала величезна кількість об’єктів, запущених у космос», — сказав Г. Райдер. «Той факт, що за останні 10 років було запущено більше об’єктів, ніж за попередні 50 років, я вважаю, що пропонує безмежні можливості для розвитку та потреби в управлінні».

Ці потреби в управлінні зосереджені навколо необхідності координації космічного руху в глобальному масштабі. Це ставить під загрозу безпеку та стійкість космосу, що посилюється зростанням кількості уламків, особливо від протисупутникових випробувань. Зусилля з видалення сміття є багатообіцяючими, але без міжнародних норм щодо такої діяльності «використання цих технологій може бути джерелом як напруги, так і конфлікту».

Інші питання, що викликають занепокоєння, пов’язані з дослідженням Місяця людиною та використанням космічних ресурсів. Г. Райдер зазначив, що хоча Комітет ООН з використання космічного простору в мирних цілях (COPUOS) вивчає питання використання космічних ресурсів, поки немає згоди щодо того, як країни та компанії можуть використовувати ці ресурси.

Г. Райдер не запропонував конкретних пропозицій щодо вирішення цих проблем, але сказав, що зустрічі COPUOS та інших організацій протягом наступних 15 місяців надають можливість розробити пропозиції щодо їх вирішення напередодні Саміту майбутнього, де космос буде одним із багатьох пунктів порядку денного.

За його словами, мета полягає в тому, щоб розробити єдину уніфіковану структуру управління, яка охоплює координацію космічного руху, управління сміттям і ресурсами, а також норми та правила для уникнення збройних конфліктів у космосі. Однак він сказав, що ООН буде відкрита для окремих рамок щодо кожного питання, «якщо цей шлях буде більш вірогідним для досягнення результатів».

Г. Райдер сказав, що спроби розробити механізми управління у відкритому морі, такі як Конвенція ООН з морського права, пропонують модель для космосу. «Усе це дає нам впевненість у тому, що угоди, укладені в минулому, можливі в майбутньому, і навіть у сучасному, безперечно, складному геополітичному кліматі».

У рамках підготовки до Саміту майбутнього навесні 2024 року у Португалії буде проведена конференція, на якій будуть розроблені пропозиції, що будуть представлені на саміті. Про це повідомив Уго Андре Коста, член виконавчої ради Португальського космічного агентства.

Напередодні португальської конференції буде проведено два віртуальних семінари: один у жовтні з питань технологій, а другий у березні 2024 року з питань політики, щоб отримати ідеї від урядів, промисловості та наукових кіл.

У ході саміту Secure World Foundation також були дискусії про те, чи підходить COPUOS, до складу якого входять понад 100 країн-членів і які діють за моделлю консенсусу, коли всі країни повинні досягти згоди, щодо поточного космічного середовища. «Це повільно, це розчаровує, але в кінцевому підсумку це повільний, стабільний процес», — сказала Валда Вікманіс Келлер, директор Управління з питань космосу Державного департаменту США, зазначивши, що відкриті дискусії залишаються важливими.

«Нам потрібно продовжувати роботу, яка виконується в COPUOS», — сказав У. Коста, включаючи «важкі дискусії» з цих питань. «Завдяки важким розмовам і важким дискусіям, які ми матимемо, ми зможемо підтримати роботу COPUOS і рухатися вперед».

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України