Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Офіс директора національної розвідки США досліджує затримку закупівель комерційних супутникових даних

Офіс директора національної розвідки (Office of the Director of National Intelligence, ODNI) запитує у приватного сектора інформацію про перепони, з якими стикаються комерційні постачальники даних дистанційного зондування під час ведення бізнесу з розвідувальним співтовариством та Міністерством оборони.

Запит на інформацію (RFI), опублікований 21 серпня, пропонує компаніям надати детальну інформацію про те, з якими перешкодами вони стикаються, намагаючись продавати продукти та послуги розвідувальним службам і оборонним агентствам. Відповіді потрібно надати 22 вересня.

«Протягом останнього десятиліття комерційна індустрія дистанційного зондування стрімко розвивалася, і вона продовжує впроваджувати нові можливості, покращувати якість зображень і збільшувати частоту повторних відвідувань», – йдеться у RFI.

Незважаючи на те, що політика Сполучених Штатів спрямована на усунення перешкод для своєчасної доставки космічних можливостей і прискорення використання комерційних можливостей, у RFI зазначається, що «комерційна галузь часто стикається з проблемами у співпраці з урядом США, а витрати на комерційні аналітичні продукти залишаються відносно невеликими в порівнянні з витратами на комерційні супутникові дані».

Згідно з RFI, директор національної розвідки розпорядився провести дослідження з метою вивчення шляхів подолання бар’єрів у використанні комерційного дистанційного зондування, космічних даних і аналітичних послуг у розвідувальному співтоваристві та Міністерстві оборони.

RFI призначений для визначення конкретних проблем, з якими стикаються комерційні постачальники даних, зокрема зображень і сигналів, і аналітичних послуг. «Інформація, надана у відповідях, може допомогти у визначенні та розумінні системних бар’єрів на шляху використання комерційних даних та аналітичних продуктів, а також може допомогти у розробці рішень щодо їх усунення та обґрунтуванні рішень про фінансування».

Комерційне дистанційне зондування включає всі види супутникових зображень, а також геопросторову інформацію, не пов’язану із зображеннями, таку як дані автоматизованої системи ідентифікації (AIS), радіочастотні дані, а також готові аналітичні матеріали та продукти.

В офіційному документі, опублікованому минулого року Центром стратегічних і міжнародних досліджень, стверджується, що розвідувальні та оборонні відомства не використовують переваги комерційних інновацій у галузі дистанційного зондування тією мірою, якою вони могли б.

«Можливості, надані комерційними фірмами, можуть бути використані для доповнення урядових космічних систем у широкому спектрі завдань національної безпеки та заповнення прогалин у можливостях там, де уряд США відстає, – йдеться у документі. – Завдання для військових і розвідувального співтовариства полягає в тому, щоб зрозуміти, як використовувати комерційні можливості для отримання військової переваги».

Тодд Гаррісон, співавтор документа та нині керуючий директор компанії Metrea Strategic Insights, сказав, що RFI, виданий ODNI, «є сильним кроком у правильному напрямку».

«Вони ставлять усі правильні запитання, щоб краще бути поінформованими та переналаштувати свій підхід до доступу до комерційних можливостей», ­ сказав Гаррісон.

«Також показово, що це походить від розвідувального співтовариства, а не від військових чи космічних сил, – додав він. – Розвідувальне співтовариство просунулося набагато далі у доступі та використанні комерційних космічних можливостей, ніж військові, але інформація, яку вони запитують від галузі в RFI, безумовно, може допомогти Космічним силам, оскільки вони починають серйозно ставитися до використання можливостей комерційного космічного дистанційного зондування».

Гаррісон сказав, що ODNI в результаті цього процесу може дійти висновку, що агентствам необхідно частіше надавати можливості укладання контрактів та співпрацювати з Конгресом над послабленням нормативних та ліцензійних обмежень, які стримують американські компанії.

«Багато комерційних космічних можливостей, які становлять інтерес для уряду США, базуються на супутниках з очікуваним терміном служби 5 років або менше, – сказав Гаррісон. – Якщо можливості укладання контрактів з’являються лише раз на три роки або близько того, а процес ліцензування та перевірки на відповідність до ITAR [Правил міжнародної торгівлі зброєю] займає місяці або роки, це серйозно впливає на здатність компаній ефективно використовувати системи, які вони створюють».

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України