20 вересня NASA повідомило про видання запиту до промисловості США стосовно надання пропозицій щодо створення «космічного буксира» для безпечного зведення з орбіти Міжнародної космічної станції (МКС) у рамках запланованого завершення її з експлуатації на початку 2030-х років.
Агентство планує використовувати «Деорбітальний апарат США» (U.S. Deorbit Vehicle, USDV), щоб безпечно увести МКС в атмосферу Землі. Офіційні особи Білого дому раніше називали цей транспортний засіб «космічним буксиром» (“space tug”).
NASA планує, що після завершення програми МКС космічні польоти та дослідження триватимуть на комерційних космічних станціях, які на даний час перебувають на ранніх стадіях розробки.
Пропозиції щодо USDV мають бути подані до 17 листопада.
«Після завершення програми Міжнародної космічної станції вона буде контрольовано зведена з орбіти, щоб уникнути населених районів», — зазначило NASA. Російського вантажного корабля «Прогрес», який зазвичай використовувався для періодичного підвищення орбіти МКС, буде недостатньо для виконання цієї місії. Таким чином, «необхідний новий космічний корабель, який забезпечить більш надійні можливості для відповідального зведення з орбіти».
NASA підкреслило, що USDV відповідатиме за зведення з орбіти американського сегмента, але не надало подробиць про те, як інші міжнародні партнери зводитимуть свої секції з орбіти. «Внески партнерів базуються на масовому відсотку власності своїх агентств», — заявило NASA, назвавши зведення з орбіти МКС «спільною відповідальністю» всіх залучених космічних агентств.
NASA зазначило, що USDV «буде новою конструкцією космічного корабля або модифікацією існуючого корабля, який повинен функціонувати під час свого першого польоту та мати достатню надлишковість і здатність долати аномалії для продовження процесу зведення з орбіти. Як і на будь-яку розробку подібного масштабу, на розробку, тестування та сертифікацію USDV знадобляться роки».
Основними партнерами NASA по МКС (перераховані в порядку розміру внеску, починаючи з найбільшого) є російське космічне агентство «Роскосмос», Європейське космічне агентство, Японське агентство аерокосмічних досліджень (JAXA) і Канадське космічне агентство (CSA). За винятком CSA, усі партнери мають принаймні один модуль на МКС. CSA має робототехніку, а саме маніпулятор Canadarm2, робота Dextre та допоміжну інфраструктуру.
За винятком «Роскосмосу», інші партнери погодилися залишатися на станції до 2030 року. Росія планує вийде з МКС не раніше 2028 року та реалізовувати власні плани дослідження космосу. Космічне партнерство з росією було розірвано після її міжнародного засудженого вторгнення в Україну в лютому 2022 року, яке триває. Але відносини з МКС тим часом залишаються відносно нормальними, підкреслили в NASA.