Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

NASA визнало, що ракета SLS є занадто дорогою

7 вересня Рахункова палата уряду США (U.S. Government Accountability Office, GAO) опублікувала новий звіт «Система космічного запуску: для моніторингу доступності програми необхідна прозорість витрат» (SPACE LAUNCH SYSTEM Cost Transparency Needed to Monitor Program Affordability).

У представленому звіті GAO стверджує, що NASA бракує прозорості щодо реальних витрат на його ракетну програму Space Launch System (SLS).

Опублікований звіт аналізує витрати NASA мільярдів доларів на розробку надважкої ракети, яка здійснила успішний дебютний запуск наприкінці 2022 року з місією «Артеміда 1». У звіті зазначено, що офіційні особи NASA визнали, що ракета є надто дорогою, щоб підтримувати зусилля з дослідження Місяця в рамках програми «Артеміда».

«Високопоставлені представники NASA повідомили GAO, що за нинішнього рівня витрат програма SLS є недосяжною», — йдеться у звіті.

GAO висловила серйозну стурбованість рішенням NASA не вимірювати витрати на виробництво компонентів SLS для майбутніх запусків. Натомість NASA повідомило, що планує «проводити моніторинг виробничих витрат та доступності програми SLS через п’ятирічну оцінку витрат на виробництво та експлуатацію».

Однак, зазначається у звіті, це «погані інструменти» для оцінки вартості програми SLS, і платникам податків буде важко відстежувати витрати та ефективність NASA. Крім того, у звіті вказується, що NASA регулярно не оновлює свої п’ятирічні оцінки виробництва ракети.

Ще одною проблемою оцінки витрат NASA полягає в тому, що не враховуються затримки місій програми «Артеміда». Цілком ймовірно, що місія «Артеміда 2», політ астронавтів навколо Місяця, стартує не раніше 2025 року. Місія «Артеміда 3», висадка астронавтів на поверхню Місяця, ймовірно, також перенесеться принаймні на 2026 рік, якщо не дальше. Принаймні один представник NASA повідомив, що ці затримки не матимуть впливу на витрати, що здається дуже малоймовірним.

«Офіційні представники NASA повідомили, що зміни дат місії «Артеміда» не повинні вплинути на оцінку вартості програми SLS», — йдеться у звіті. «Інші представники відзначили, що оцінка вартості програми, як очікується, зросте через затримку місії «Артеміда 4», яка перенесена з 2026 на 2028 рік».

Представники NASA, опитані GAO, визнали, що вони стурбовані вартістю ракети SLS.

«NASA визнає необхідність покращити доступність програми SLS і вживає заходів для цього», — йдеться у звіті. «Представники агентства повідомили, що за нинішнього рівня витрат програма SLS є нежиттєздатною та перевищує те, що, на думку представників NASA, буде доступним для місій «Артеміда».

Представники космічного агентства заявили, що у них є план поступового скорочення витрат на ракетну програму SLS, який складається з чотирьох блоків:

  1. стабілізація графіку запусків;
  2. досягнення ефективності навчання (врахування помилок);
  3. заохочення інновацій;
  4. оптимізація стратегії придбання для зменшення ризику витрат.

Деякі з цих цілей звучать як корпоративні лозунги, але у звіті зазначено, що на даний час це бажані цілі. «Однак NASA ще не визначило конкретних цілей щодо економії витрат, яких воно сподівається досягти», — зазначається у звіті.

Хоча NASA визнає надмірну вартість ракети SLS (факт, на який вказують критики вже більше 10 років, але який ігнорувався NASA та Конгресом США), не ясно, чи буде агентство спроможне контролювати витрати. Наприклад, NASA заявило, що співпрацює з основним підрядником двигунів ракети SLS, компанією Aerojet, щодо зниження вартість двигуна на 30 %, до $ 70,5 млн до кінця десятиліття.

Однак генеральний інспектор NASA Пол Мартін назвав це твердження сумнівним. За словами Мартіна, при розрахунку прогнозованої економії нових двигунів RS-25 NASA і Aerojet включили лише матеріали, інженерне забезпечення та робочу силу, тоді як управління проєктом і накладні витрати виключені.

І навіть при цині $ 70,5 млн ці двигуни дуже дорогі порівняно з існуючим комерційним ринком ракетних двигунів у США. Компанія Blue Origin виробляє двигун порівнянної потужності та розміру, BE-4, менш ніж за $ 20 млн. А компанія SpaceX прагне знизити вартість такого ж двигуна Raptor ще нижче, до менше $ 1 млн за двигун.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України