Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

NASA висловлює занепокоєння щодо супутників Starlink наступного покоління

У NASA стверджують, що пропозиція компанії SpaceX щодо розгортання угруповання Starlink другого покоління з 30 000 супутників може призвести до «значного збільшення» потенційних зіткнень на низькій навколоземній орбіті (LEO) та перешкодити запускам і науковій діяльності Агентства.

«У зв’язку зі збільшенням кількості пропозицій, які надходять до FCC, щодо розгортання масштабних супутникових угруповань, NASA занепокоєно потенційним значним збільшенням частоти зіткнень та можливим впливом на наукові місії та пілотовані космічні польоти NASA», – йдеться у листі, підписаному Самантою Фондер, представницею NASA у Міжвідомчій групі з комерційних космічних перевезень (Commercial Space Transportation Interagency Group). «NASA хоче забезпечити, щоб розгортання системи Starlink Gen 2 проводилося зважено з метою підтримання безпеки космічних польотів і довгострокової стійкості космічного середовища».

У листі було порушено кілька питань щодо запропонованого угруповання, насамперед тому, що воно збільшило б кількість відстежуваних об’єктів на LEO більш ніж у п’ять разів. «Збільшення цієї величини в таких обмежених діапазонах висоти, по суті, створює додатковий ризик зіткнень та утворення уламків, виходячи лише з кількості об’єктів», – заявило Агентство. «NASA очікує, що поточні та заплановані наукові місії і польоти людини у космос частіше стикатимуться з проблемами уникнення зіткнень».

NASA поставило питання, чи буде автоматизована система уникнення зіткнень, розроблена SpaceX для її нинішніх супутників Starlink, масштабуватися до більшої системи Gen 2. «NASA рекомендує SpaceX провести аналіз, який продемонструє, що здатність до автоматичного маневрування достатньо масштабована для всього запропонованого розміру угруповання, включаючи з’єднання між угрупованнями, з урахуванням проблем, пов’язаних з польотами на менших висотах під час підвищеної сонячної активності», – йдеться у листі.

NASA заперечило твердження SpaceX про «нульовий ризик» зіткнення супутника Starlink з великим космічним кораблем через маневреність супутників Starlink. «У зв’язку з можливістю створення кількох угруповань із тисячами й десятками тисяч космічних апаратів, не рекомендується вважати, що супутникові рушійні системи, наземні системи виявлення та програмне забезпечення є на 100% надійними, або що ручні операції (якщо такі є) на 100% безпомилкові», – повідомили у відомстві.

Інші угруповання, які також мають автономні можливості уникнення зіткнення, можуть викликати проблеми, якщо один із цих супутників намагатиметься уникнути супутника Starlink, викликаючи серію маневрів, які можуть збільшити, а не зменшити ризик зіткнення, якщо немає «правил дорожнього руху», що регулюють такі взаємні дії. NASA рекомендувало SpaceX провести аналіз ризиків таких подій.

Супутники Starlink також заважатимуть запускам. У NASA повідомили, що близько 20 000 супутників Starlink перебуватимуть на орбітах під Міжнародною космічною станцією, що ускладнить запуски вантажних і пілотованих місій. «NASA також стурбовано дедалі більшою недоступністю безпечних вікон запуску, особливо для місій, які вимагають миттєвих або коротких вікон запуску», наводячи як приклад майбутню місію Europa Clipper.

NASA не заявило в листі, що виступає проти ліцензії FCC для Starlink Gen 2, натомість виділило сфери, які SpaceX має вирішити. «NASA цінує співпрацю та партнерство SpaceX у вирішенні поточних проблем, пов’язаних з космічними польотами», – йдеться в повідомленні. «Пропоноване збільшення кількості космічних апаратів Starlink на орбіті потребуватиме розширеної координації та зв’язку між двома сторонами для забезпечення безпеки активів SpaceX та NASA».

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України