Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

NASA припускає продовження експлуатації МКС після 2030 року

Офіційний представник NASA заявив про можливість продовження роботи Міжнародної космічної станції після 2030 року, якщо комерційні космічні станції ще не будуть готові до кінця десятиліття.

Виступаючи на симпозіумі Beyond Earth 2 листопада, асоційований адміністратор NASA з космічних операцій Кен Бауерсокс сказав, що «не є обов’язковим» припинення експлуатації МКС, як це планується наприкінці десятиліття, це буде залежати від прогресу компаній у розробці комерційних станцій.

«Графік гнучкий», — сказав він про перехід від МКС до комерційних станцій. «Не обов’язково, щоб ми припинили польоти на МКС у 2030 році. Ми плануємо повністю перейти на нові платформи, коли вони будуть готові».

NASA та інші західні партнери по МКС — Канада, Європа та Японія — погодилися експлуатувати МКС до 2030 року. Росія погодилася лише на 2028 рік, що, як раніше заявляли представники NASA, пов’язано з особливістю плануванням російського космічного агентства. Плануючи майбутнє станції, «Роскосмос» працює з чотирирічним періодом, в даному випадку з 2024 по 2028 рік.

NASA підтримує розвиток комерційних станцій, які агентство називає «комерційними низькоорбітальними пунктами призначення» (CLD), з метою мати одну або кілька таких станцій на орбіті та сертифікувати їх для використання астронавтами NASA до кінця 2020-х років. Це забезпечить перехід від МКС до комерційних станцій до 2030 року з наступним зведенням МКС з орбіти.

К. Бауерсокс дав зрозуміти, що NASA не очікує бути єдиним клієнтом комерційних станцій. «Мене найбільше хвилює те, що ми надто випереджаємо ринок і NASA буде змушено довше нести повну вартість нових платформ», — сказав він. Це може змусити NASA перевести фінансування від поточного використання МКС на підтримку цих станцій.

Ці коментарі прозвучали на тлі занепокоєння щодо бюджету NASA та обсягу фінансування, яке воно матиме для забезпечення розробки CLD. Дехто в приватному порядку стурбований тим, що загальний бюджетний тиск на агентство може зменшити фінансування CLD і змусити подовжити МКС після 2030 року.

Консультативна комісія NASA з аерокосмічної безпеки 26 жовтня також висловила занепокоєння щодо переходу від МКС. За словами члена комісії Девіда Веста, встановлено «дуже стислі» терміни для розробки комерційних станцій і невизначеності щодо їх бізнес-кейсів, що «створює програмні та безпекові ризики для всього плану NASA щодо низької навколоземної орбіти (LEO)».

Комісія закликала NASA повністю профінансувати розробку корабля для зведення з орбіти (USDV), проєкту розробки космічного апарату для виконання останніх етапів безпечного сходу з орбіти МКС. «Комісія переконана і продовжуватиме наголошувати на тому, що фінансування USDV є обов’язковим і його не можна відкладати», — сказав Д. Вест.

«Я розглядаю USDV як важливу частину нашого переходу до комерціалізації LEO», — сказав К. Бауерсокс, погоджуючись, що фінансування цього апарату важливо «щоб бути готовим до переходу на нові платформи».

NASA запросило $ 180 млн у 2024 фінансовому році, щоб розпочати роботу над USDV, і опублікувало запит пропозицій для нього у вересні. Цей запит передбачає, що USDV буде готовий наприкінці 2020-х років для зведення з орбіти станції, але містить варіанти, які можуть відкласти його запуск до 2035 року.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України