Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

NASA переносить дати запуску місій Artemis 2 і 3

NASA відкладає наступні дві місії Artemis, включаючи першу висадку екіпажу на Місяць, майже на рік, щоб вирішити технічні проблеми, які можуть вплинути на безпеку астронавтів на борту.

Під час телеконференції для ЗМІ 9 січня адміністратор NASA Білл Нельсон оголосив, що Artemis 2, першу місію з екіпажем, яка відправить чотирьох астронавтів у політ навколо Місяця, перенесено з кінця 2024 року на вересень 2025 року. Artemis 3, першу посадку з екіпажем, у свою чергу, було відкладено з кінця 2025 року до вересня 2026 року.

«Безпека – наш головний пріоритет, – сказав Білл Нельсон. – Щоб дати командам Artemis більше часу для вирішення проблем, пов’язаних з новими розробками, операціями та інтеграцією, ми приділимо більше часу підготовці місій Artemis 2 і 3».

За словами Аміта Кшатрія, заступника адміністратора NASA з програми «Від Місяця до Марса» (Moon to Mars Program), три конкретні проблеми спричинили затримку місії Artemis 2. Однією з них була несподівана ерозія матеріалу на теплозахисному екрані капсули Orion під час входження в атмосферу космічного корабля місії Artemis 1 у грудні 2022 року, про що агентство повідомляло раніше. Він сказав, що агентство досягло значного прогресу в розумінні причини цієї ерозії та очікує знайти першопричину до весни, але потрібно більше часу, щоб синтезувати дані та оновити моделі перед продовженням польотів.

Друга проблема стосується компонентів системи життєзабезпечення капсули. Перевірки апаратного забезпечення, доставленого для космічного корабля, який буде літати в місії Artemis 3, виявили збої в схемі, яка керує клапанами. «Коли ми перевірили це, ми визнали, що в цій схемі є конструктивний недолік, – сказав Аміт Кшатрія. – Ця електроніка клапана впливає на багато частин системи життєзабезпечення на космічному кораблі», включаючи системи, які видаляють вуглекислий газ.

NASA вирішило замінити цю електроніку, у т.ч. на космічному кораблі Orion місії Artemis 2, хоча вона пройшла попередні приймальні випробування. «Щоб дістатися до цього, знадобиться досить багато часу», – сказав Аміт Кшатрія, зазначивши, що після заміни знадобиться додаткове тестування. Пізніше він сказав, що ця робота призвела до рішення відкласти місію на вересень 2025 року.

Третя проблема пов’язана з системою припинення запуску Orion, яка дозволяє капсулі з екіпажем відокремитися від несправної ракети-носія Space Launch System (SLS). У деяких випадках, коли спрацьовує система переривання, в електричній системі Orion можуть виникнути «недоліки». «Занепокоєння полягало б не в тому, що апарат не зможе безпечно відірватися від SLS, а в тому, що він зможе зберегти весь запас потужності, який нам потрібен після цього відриву аж до приземлення», – пояснив він. Така оцінка цього питання все ще перебуває на початковій стадії.

Затримка Artemis 2 відсуває Artemis 3, що дає компанії SpaceX більше часу для розробки версії Starship Human Landing System, а компанії Axiom Space – місячних скафандрів, необхідних для цієї місії. Посадовці агентства припустили, що навіть без затримки Artemis 2 запуск місії Artemis 3 було б перенесено з кінця 2025 року через обсяг роботи, необхідний як для Starship, так і для скафандрів.

«Новий графік для Artemis 3 узгоджується з оновленим розкладом для Artemis 2, – сказав Аміт Кшатрія. – Це також визнає дуже реальні проблеми розвитку, з якими зіткнулися наші галузеві партнери».

Він назвав дату запуску Artemis 3 у вересні 2026 року «агресивною», але ні він, ні Джим Фрі, помічник адміністратора NASA і донедавна голова Управління місії з розробки дослідницьких систем (Exploration Systems Development Mission Directorate) агентства, не оцінили шанси того, що місія залишиться в рамках цього графіку.

«Я не думаю, що можу назвати точну дату, – сказав Джим Фрі про свою впевненість у новому розкладі. – Що я можу вам сказати, так це те, що ми закладаємо маржу, щоб врахувати деякі ризики, які ми очікуємо. Ми намагалися розв’язати невідомі невідомості та розробити реалістичний план».

Він сказав, що наразі немає планів змінювати зміст двох місій на тлі минулих чуток про те, що першу посадкову місію можуть перенести з Artemis 3 на Artemis 4. За його словами, це може змінитися в залежності від того, що NASA дізнається за результатами місії Artemis 2, а також від готовності обладнання для місії Artemis 3. «Ми постійно дивимось на те, що там буде, що буде готове, і що нам потрібно зробити, щоб зрештою мінімізувати ризик».

Білл Нельсон, який часто піднімав тривогу щодо планів Китаю з дослідження Місяця, які передбачають висадку людей уже у 2030 році, сказав, що його не хвилює те, що Китай може дістатися до Місяця до того, як NASA повернеться туди з місією Artemis. «У мене немає побоювань, що Китай висадиться раніше за нас, – сказав він. – Оскільки ми здійснимо посадку у вересні 2026 року, це буде перша посадка».

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України