Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

NASA і компанія Intuitive Machines вважають місіюпосадкового апарата IM-1 успішною

NASA та компанія Intuitive Machines оголосили місію посадкового апарата IM-1 в останні години його функціонування «беззаперечним успіхом», незважаючи на жорстку посадку, через яку космічний апарат опинився у майже горизонтальному положенні на поверхні Місяця.

На прес-конференції 28 лютого представники агентства та компанії заявили, що вони отримали дані майже з усіх корисних навантажень посадкового модуля Nova-C під назвою “Odysseus”, який шістьма днями раніше здійснив посадку поблизу кратера Малаперт А у південному полярному регіоні Місяця.

«У нас були деякі завдання дуже високого рівня: здійснити м’яку посадку на поверхню Місяця – м’яку і безпечну – і передати наукові дані нашим клієнтам, – сказав Стів Альтемус, виконавчий директор Intuitive Machines. – Обидві ці цілі досягнуті, тому, на нашу думку, це беззаперечний успіх».

NASA заявило, що воно отримало дані з усіх п’яти своїх активних корисних навантажень місії IM-1, деякі з яких працювали під час перельоту на Місяць, а деякі надавали дані після посадки. Шосте корисне навантаження, лазерний ретрорефлектор, буде випробувано найближчими місяцями.

«М’яка посадка на Місяць стала великим досягненням, – сказав Джоел Кернс, заступник помічника адміністратора з досліджень в Управлінні наукових місій NASA. – Ця місія є першопрохідницькою. Ви можете думати про це як про льотне випробування».

На окремому брифінгу раніше того ж дня адміністратор NASA Білл Нельсон підтримав цей висновок. «Odysseus – це успіх з точки зору NASA», – сказав він.

Ця оцінка була отримана в результаті посадки, яка в реальності не була такою м’якою.

Через шість днів і публікацію нових зображень інженери нарешті зібрали воєдино моменти місії до, під час і після того, як апарат Odysseus здійснив посадку на Місяць.

Під час прес-конференції 28 лютого Стів Альтемус заявив, що його компанія дізналася про те, що сталося минулого четверга ввечері, коли Odysseus здійснював спуск на Місяць.

Зі своєї диспетчерської в Х’юстоні оператори місії з натягнутими нервами спостерігали за тим, як їхні далекоміри вийшли з ладу. Спроба використати дані про висоту з корисного навантаження NASA на борту зазнала невдачі, оскільки бортовий комп’ютер на борту Odysseus не зміг прийняти їх вчасно. Таким чином, посадковий модуль по суті спускався на Місяць без будь-яких даних у реальному часі.

Останнє повідомлення, отримане операторами, показувало, що Odysseus здійснив посадку і перебував у вертикальному положенні. Але потім, на їхній жах, вся телеметрія з космічного апарата припинилася.

Приблизно через 10 хвилин посадковий модуль надіслав слабкий сигнал назад.

Через відсутність даних альтиметрії Odysseus подумав, що він був приблизно на 100 м вище над поверхнею Місяця, ніж було насправді, тому він рухався приблизно втричі швидше, ніж передбачалося, зі швидкістю приблизно 3 метри на секунду. Він також рухався убік відносно поверхні Місяця зі швидкістю близько 1 метра на секунду.

«Ми вдарилися сильніше, ніж очікувалося, і по дорозі нас занесло», – пояснив Стів Альтемус.

Коли космічний апарат здійснив посадку, його головний двигун все ще працював, потім в камері згоряння двигуна стався сплеск.

При ударі одна чи кілька посадкових опор зламалися. Odysseus опинився під кутом 30 градусів до місячної поверхні.

На брифінгу компанія Intuitive Machines повідомила, що посадковий модуль працює останні години, оскільки сонце зникло з поля зору єдиної освітленої сонячної панелі. Стів Альтемус сказав, що, за його оцінками, загальний час роботи на поверхні становитиме 144 години або шість днів.Однак у компанії не виключили можливість повернути до життя Odysseus після двотижневої місячної ночі. Керівники заявили, що спробують зв’язатися з посадковим модулем через два-три тижні, якщо батареї та електроніка космічного апарата впораються з умовами виживання, холоднішими за ті, на які вони були розраховані. Це цілком можливо: японський посадковий модуль SLIM відновив контакт 25 лютого після того, як пережив місячну ніч, незважаючи на те, що не був призначений для цього.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України