NASA скасувало багатомільярдний проєкт з демонстрації технологій обслуговування супутників, який зазнав значних затримок і перевитрат.
У короткій заяві від 1 березня NASA оголосило про завершення місії On-Orbit Servicing, Assembly and Manufacturing (OSAM) 1. Космічний апарат для місії OSAM-1 розроблявся для дозаправки космічного апарата Landsat 7 і подальшого монтажу на орбіті супутникової антени Ka-діапазону.
NASA заявило, що скасовує OSAM-1 «через триваючі технічні та фінансові проблеми, недотримання графіку реалізації проєкту, а також ширшу еволюцію поглядів представників космічної галузі на питання дозаправки непідготовлених космічних апаратів, що призвело до відсутності відданого партнера».
Агентство заявило, що після офіційного повідомлення Конгресу про своє рішення воно розпочне процес упорядкованого припинення роботи, який включатиме передачу обладнання для «встановлення потенційних партнерських відносин або альтернативного використання обладнання».
NASA заявило, що також розгляне, як пом’якшити вплив скасування проєкту на персонал Центру космічних польотів Годдарда, який керував OSAM-1. Представник NASA Джимі Рассел сказав, що приблизно 450 співробітників і підрядників NASA працюють над OSAM-1, і що NASA «прагне підтримувати робочу силу проєкту згідно з планом протягом 2024 фінансового року».
Проєкт OSAM-1 розпочався близько 10 років тому як Restore-L з цільовою датою запуску у 2020 році для дозаправки Landsat 7. У 2020 році місія була перейменована на OSAM-1 з додаванням корисного навантаження для виконання в космосі складальних і виробничих робіт.
Однак місія зазнала значних перевитрат і затримок. Станом на квітень 2022 року загальна вартість місії, колись передбачувана в межах від $ 626 млн до $ 753 млн, зросла до $ 2,05 млрд, а її запуск було відкладено на грудень 2026 року. У жовтні 2023 року Офіс генерального інспектора NASA (Office of Inspector General, OIG) дійшов висновку, що проєкт, ймовірно, зазнає додаткових перевитрат, з орієнтовною вартістю при завершенні до $ 2,17 млрд та датою запуску між березнем та червнем 2027 року.
Ключовим фактором проблем OSAM-1, як підсумували у звіті OIG, була продуктивність компанії Maxar, яка постачає як платформу космічного апарата, так і робототехнічне корисне навантаження під назвою Space Infrastructure Dexterous Robot (SPIDER) за контрактами загальною вартістю майже $ 316 млн. За даними OIG, Maxar поставила платформу OSAM-1 у вересні 2023 року, відстаючи від графіка на два з половиною роки, і більш ніж на два роки запізнилася з поставками компонентів SPIDER.
У звіті компанія Maxar визнала, що вони «суттєво недооцінили обсяг і складність роботи», модифікувавши одну зі своїх супутникових платформ серії 1300, розроблену для комерційних супутників зв’язку на геостаціонарній орбіті, для використання на OSAM-1 на низькій навколоземній орбіті. У компанії також були технічні проблеми зі SPIDER, а також проблеми з управлінням субпідрядниками. У вересні 2023 року NASA заявило, що з метою зосередження зусиль на своїх технологіях обслуговування та складання, агентство видалило один елемент SPIDER під назвою MakerSat, який мав виготовляти композитний промінь.
У цьому звіті проблеми з платформою OSAM-1 і SPIDER пояснюються використанням контрактів з фіксованою твердою ціною, що, за висновком OIG, не давало NASA жодних засобів для стимулювання діяльності компанії. NASA іноді втручалося, надаючи приблизно $ 2 млн на роботу з платформою OSAM-1 у 2022 та 2023 роках.
У звіті з посиланням на представників Maxar зазначається, що компанія більше не отримує прибутку від своєї роботи над OSAM-1 і, на думку NASA, цей проєкт не є пріоритетом для Maxar з точки зору якості кадрового забезпечення.
Представник Maxar Ерік Гласс сказав, що компанія доставила NASA піддон для корисного навантаження SPIDER, а також один з трьох роботизованих маніпуляторів, а два інші планується доставити пізніше цього року. «Хоча ми розчаровані рішенням про припинення програми, ми прагнемо підтримати NASA у пошуках потенційних нових партнерських відносин або альтернативного використання обладнання, коли вони завершать процес упорядкованого припинення роботи», – сказав він.
Єдине, з чим не було проблеми у ОСАМ-1, – це фінансування. Конгрес регулярно перевищував запити NASA на фінансування місії. У звіті OIG зазначається, що NASA запросило $ 808,5 млн на OSAM-1 між 2016 і 2023 роками, але Конгрес виділив понад $ 1,48 млрд. NASA запросило $ 227 млн для OSAM-1 на 2024 фінансовий рік, і версії законопроєктів про витрати і Палати представників, і Сенату повністю фінансували місію.
Скасування місії OSAM-1 сталося через те, що багато компаній комерційно впроваджують технології обслуговування супутників, у багатьох випадках використовуючи більш спільні підходи, такі як проєктування супутників із заправними портами, що зменшують складність заправки. На щорічній зустрічі CONFERS, галузевої групи з обслуговування супутників, у жовтні 2023 року один з учасників заходу зазначив, що обговорення OSAM-1 у виступах учасників конференції було незначним.