NASA заявляє, що вивчає тривалий витік повітря на російському модулі Міжнародної космічної станції (МКС), який нещодавно збільшився вдвічі, але наразі витік не становить загрози безпеці.
На брифінгу 28 лютого, присвяченому майбутній місії Crew-8 на МКС, запуск якої запланований на 3 березня, Джоел Монтальбано, керівник програми МКС NASA, заявив, що витік повітря в службовому модулі «Звєзда» збільшився приблизно за тиждень до запуску вантажного космічного корабля «Прогресс МС-26» 15 лютого.
«Команди спостерігають за цим. Ми працюємо з нашими російськими колегами над наступним кроком, – сказав він. – Це не впливає на безпеку екіпажу або роботу станції».
Пізніше Джоел Монтальбано повідомив, що витік збільшився до рівня понад 0,9 кг повітря на добу, що вдвічі перевищує попередній показник, виявлений у цій частині модуля «Звєзда». Коли останній «Прогрес» пристикувався до станції, він сказав, що вони тримали люк закритим близько 24 годин, «щоб дати всьому вивітритися» і подивитися, чи вплинуло це на витік. «Нічого не змінилося».
Витік знаходиться в проміжній камері, відомій як PrK, між стикувальним портом і рештою модуля. Цю ділянку можна загерметизувати, щоб мінімізувати втрату повітря з решти станції.
Джоел Монтальбано розповів, що після відкриття люка після стикування корабля «Прогрес» він залишався відкритим близько п’яти днів, щоб дати можливість екіпажам розвантажити космічний корабель, після чого його закрили. Люк залишатиметься закритим до початку квітня. «Ми працюємо з нашими російськими колегами над наступними кроками», – сказав він, зазначивши, що це включає майбутні плани доступу до проміжної камери і способи вивчення витоку.
Вперше витік у PrK було виявлено у 2019 році і детально проаналізовано «Роскосмосом» і NASA. При цьому застосовували каптонову стрічку, щоб спробувати закрити витік, а також встановлювали датчики для вимірювання напружень на модулі, які могли спричинити тріщини.
У листопаді під час презентації на засіданні комітету з дослідження і управління пілотованими польотами Консультативної ради NASA Робін Гейтенс, директорка МКС в штаб-квартирі NASA, зазначила, що швидкість витоку у PrK на той час, близько 0,45 кг на добу, була «керованою» і її можна було б усунути за допомогою таких заходів, як закриття люка. «Це все ще значно нижче нашого стандартного рівня витоків на космічній станції, але трохи вище, ніж наш історичний рівень витоків».
На цій зустрічі вона применшила занепокоєння щодо можливості катастрофічної аварії. «Занепокоєння виникає щоразу, коли конструкція протікає, і саме тому команда продовжує досліджувати це і намагається зрозуміти це, – сказала вона. – Найгіршим сценарієм була б втрата цього порту для космічної станції, але не катастрофічна, екзистенційна проблема для самої Міжнародної космічної станції».
Витік у PrK також відслідковувала Консультативна група з аерокосмічної безпеки (Aerospace Safety Advisory Panel) NASA, яка на деяких минулих зустрічах висловлювала своє занепокоєння щодо витоку та його наслідків для станції. Це питання не порушувалося на останньому відкритому засіданні, яке відбулося 28 лютого, оскільки на цих щоквартальних зборах група не отримала брифінгу про роботу станції.