У NASA заявили, що агентство вивчає проблеми з конструкцією бокового люка космічного корабля Orion, які можуть вплинути на його здатність відкриватися у критичній ситуації.
Під час відкритого засідання Консультативної групи з аерокосмічної безпеки (Aerospace Safety Advisory Panel, ASAP) 28 лютого її члени повідомили, що NASA протягом останніх шести-дев’яти місяців розглядає «низку проблем» з боковим люком Orion.
Вільям Брей, член ASAP, який на брифінгу обговорював статус дослідницьких програм NASA, не став вдаватися в подробиці проблеми з люком, зазначивши лише, що це може вплинути на «операції в непередбачених ситуаціях» на стартовому майданчику або після приводнення корабля.
Він зазначив, що Управління астронавтів (Astronaut Office) NASA було залучено до вирішення цього питання. «Їхня діяльність буде мати велике значення під час вирішення будь-яких питань, пов’язаних із виправленням конструкції або зміною концепції операцій, – сказав Вільям Брей. – Попереду ще багато роботи».
В подальшому він не став детально описувати проблему з люком. У річному звіті ASAP, опублікованому в січні, побіжно згадується проблема з люком, пов’язана з можливістю створення дельта-тиску, і наголошується, що в рамках програми «також проводяться випробування бокового люка на дельта-тиск, які мають допомогти визначити граничні можливості системи і порядок дій в оперативних і надзвичайних ситуаціях».
Речниця NASA Рейчел Крафт повідомила інтернет-виданню SpaceNews 1 березня, що існує потреба в додатковому аналізі роботи петель бокового люка. «ASAP запросила інформацію про статус конструкції бокового люка Orion щодо вимог до змін тиску в нормальному та екстреному сценаріях, щоб гарантувати, що люк може безпечно відкриватися в будь-якому випадку або персоналом з евакуації, або самим екіпажем, якщо це необхідно», – сказала вона.
«Проводяться повномасштабні випробування, щоб перевірити можливості та розробити операції, необхідні для того, щоб люк відкривався за різних сценаріїв потенційного тиску», – додала вона.
Проблема з люком була однією з двох, про які згадувалося на зустрічі ASAP, присвяченій космічному кораблю Orion. Інша проблема пов’язана з дослідженням більшої, ніж очікувалося, ерозії матеріалу теплозахисного екрана під час повторного входу Orion в атмосферу в рамках місії без екіпажу Artemis 1 у грудні 2022 року. Ця проблема була однією з трьох, пов’язаних з Orion, які NASA назвало в січні причиною перенесення запуску Artemis 2, першої місії Orion з екіпажем, з кінця 2024 року до не раніше вересня 2025 року.
«З нашої точки зору, ми бачимо, що команда дуже близька до розуміння першопричини обвуглювання [теплозахисного екрана]», – сказав Вільям Брей. Ключові фактори, пояснив він, включають щільність теплозахисного екрана та склад матеріалу покриття, а також «відповідні характеристики проникності та пористості» цих матеріалів.
Він сказав, що NASA очікує завершити дослідження теплозахисного екрана «наступного місяця або найближчими місяцями», що може мати наслідки для Artemis 2 і наступних місій. «На підставі цієї інформації будуть ухвалюватися рішення щодо траєкторії повторного входження в атмосферу, особливо для Artemis 2, а також може мати деякі довгострокові рішення щодо теплозахисного екрана після Artemis 2, в місії Artemis 3 і далі».Щодо проблем з теплозахисним екраном і люком, він зробив висновок: «наразі ми не бачимо жодних перешкод щодо цього» для Artemis 2.