Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

NASA та компанія SpaceX провели кваліфікаційні випробуваннястикувальної системи місячного апарата Starship

У рамках кампанії Artemis NASA, яка закладе основу для довгострокових наукових досліджень Місяця, екіпажу доведеться переміщатися між різними космічними кораблями для виконання посадок на Місяць. NASA і SpaceX нещодавно провели кваліфікаційні випробування системи стикування, які допоможуть зробити це можливим.

У рамках місії Artemis 3 астронавти вирушать на космічному кораблі Orion із Землі на місячну орбіту, а потім, як тільки два космічні кораблі зістикуються, перейдуть на посадковий модуль Starship Human Landing System (HLS), який доставить їх на поверхню. Після завершення робіт на поверхні Місяця Starship поверне астронавтів на Orion, який чекатиме на них на місячній орбіті. Під час наступних місій астронавти будуть переходити з Orion на Starship через місячну космічну станцію Gateway. Заснована на перевіреній у польотах стикувальній системі Dragon 2 компанії SpaceX, яка використовується під час польотів на Міжнародну космічну станцію (МКС), стикувальна система Starship може бути налаштована для пристикування посадкового модуля до Orion або Gateway.

Випробування системи стикування Starship HLS проводились у Космічному центрі імені Джонсона NASA протягом 10 днів з використанням системи, яка імітує динаміку контакту між двома космічними кораблями на орбіті. Тестування включало понад 200 сценаріїв стикування з різними кутами заходу на посадку та швидкістю. Ці реальні результати з використанням повномасштабного обладнання перевірять комп’ютерні моделі системи стикування місячного посадкового апарата.

Це динамічне тестування продемонструвало, що система Starship може виконувати «м’яке захоплення» під час активного стикування. Коли два космічні кораблі стикуються, один з них бере на себе активну роль «переслідувача», а інший — пасивну роль «цілі». Для виконання м’якого захоплення система м’якого захоплення (soft capture system, SCS) активної системи стикування висувається, тоді як пасивна система на іншому космічному кораблі залишається втягнутою. Засувки та інші механізми активної стикувальної системи SCS прикріплюються до пасивної системи, дозволяючи двом космічним кораблям зістикуватися.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України