Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

NASA доставляє науковий прилад для місії JAXA з вивчення марсіанських місяців

14 березня NASA доставило до Японського агентства аерокосмічних досліджень (JAXA) гамма- і нейтронний спектрометр для встановлення на космічний апарат MMX (Martian Moons eXploration) і остаточного тестування на рівні системи.

Прилад NASA для дослідження марсіанських місяців за допомогою гамма-променів і нейтронів (Mars-moon Exploration with Gamma Ray and Neutrons, MEGANE), розроблений Лабораторією прикладної фізики Джона Гопкінса (Applied Physics Laboratory, APL) у співпраці з колегами з Національної лабораторії Лоуренса Лівермора (Lawrence Livermore National Laboratory, LLNL), буде відігравати важливу роль у місії MMX, метою якої є визначення характеристик і походження марсіанських супутників Фобоса і Деймоса та доставлення зразка з Фобоса на Землю.

Вчені припускають, що тіла розміром з астероїд або є залишками давнього зіткнення Марса з великим об’єктом, або самі є астероїдами, захопленими гравітацією Марса. Вимірюючи енергію нейтронів і гамма-променів, що випускаються з поверхні Фобоса, MEGANE дасть змогу MMX «побачити» елементний склад поверхні цього астероїда і допоможе встановити його ймовірне походження.

«MEGANE стане ключовим інструментом на MMX і зробить великий внесок у досягнення мети розуміння походження марсіанських місяців, – сказав Томас Статлер, науковий співробітник програми MEGANE у штаб-квартирі NASA у Вашингтоні. – NASA рада бачити MEGANE готовим до інтеграції – це ще один крок у продовженні співпраці NASA з JAXA в рамках цієї новаторської місії».

Команда розробників приладу отримала зелене світло на відправку MEGANE восени минулого року після того, як постійна наглядова рада проєкту оцінила готовність пристрою. Ця подія ознаменувала закінчення складного 6-річного процесу проєктування і розробки, який вклався у встановлені NASA терміни і вартість.

«Проходження попередньої експертизи і постачання апаратури – значущі кроки для всіх, хто працює над MEGANE, – сказав Девід Лоуренс, головний дослідник проєкту з APL. – Як і при створенні всіх космічних апаратів, ми зіткнулися з труднощами на цьому шляху, але нам не терпиться побачити, як MEGANE буде працювати з усіма іншими компонентами космічного апарата для цієї захоплюючої місії MMX».

Тепер, коли MEGANE перебуває в Японії, команда MMX почне інтегрувати наукові прилади, включно з MEGANE, з іншими компонентами космічного апарата, а потім піддасть усю систему низці випробувань у рамках підготовки до запуску, який заплановано на 2026 рік на борту ракети H3 JAXA.

MEGANE було розроблено в рамках програми Discovery NASA, яка забезпечує недорогий доступ у космос. Програма Discovery управляється Центром космічних польотів імені Маршалла NASA в Хантсвіллі для Управління наукових місій у штаб-квартирі NASA у Вашингтоні. До наукової групи приладу входять дослідники з APL, LLNL, Коледжу Марієтти, Дослідницького центру NASA імені Еймса в Силіконовій долині Каліфорнії та JAXA.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України