Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

NASA висловлює оптимізм щодо вирішення проблеми з комп’ютером зонда Voyager 1

Офіційний представник NASA висловив оптимізм щодо вирішення проблеми з космічним апаратом Voyager 1, яка не дозволяла йому передавати зрозумілі дані протягом кількох місяців.

Виступаючи 20 березня на засіданні Комітету з сонячної та космічної фізики Національної академії наук, Джозеф Вестлейк, директор відділу геліофізики в Управлінні наукових місій NASA, заявив, що здається можливим вирішити проблему з комп’ютером на 50-річному космічному апараті.

Команда місії вперше помітила проблему в листопаді, коли дані, що передаються апаратом, виявилися непридатними для використання. Інженери дійшли висновку, що проблема полягає в бортовому комп’ютері під назвою «система даних польоту» (flight data system, FDS), що збирає дані від приладів та іншої телеметрії космічного апарата.

Декілька факторів ускладнили зусилля з виправлення проблеми. Voyager 1, запущений у 1977 році, знаходиться на відстані понад 24 млрд км від Землі, що означає, що сигналу потрібно 22,5 години, щоб подолати шлях між Землею та космічним апаратом. Ніхто з людей, які розробляли FDS на початку та в середині 1970-х років, не може допомогти зараз, тому команді управління проєкту довелося звернутися до документації для виявлення проблеми.

NASA оголосило 13 березня про прогрес у виправленні FDS, коли було відправлено команду під назвою “poke” до Voyager, і апарат відповів, відправивши назад зчитування своєї пам’яті. Агентство заявило тоді, що порівняє це зчитування з тим, що було відправлено до виникнення проблеми, щоб допомогти визначити проблему.

Джозеф Вестлейк сказав на засіданні комітету, що проблема, схоже, полягає в пошкодженому модулі пам’яті на космічному апараті. «Це часткова помилка в одній з частин пам’яті, і вони шукають спосіб перемістити пару сотень слів програмного забезпечення з однієї зони в іншу на бортовому комп’ютері», – сказав він. Слово – це два байти.

Він не оцінив, скільки часу знадобиться для внесення цих змін у програмне забезпечення. NASA в останній заяві про космічний апарат повідомило, що використання зчитування пам’яті FDS «для розробки потенційного рішення та спроби втілити його в дію потребує часу».

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України