Індія досягає значного прогресу у своїй космічній програмі, нещодавно виступивши з ініціативою щодо приватизації частини своєї космічної діяльності.
Індійський національний центр просування та ліцензування космічної діяльності (Indian National Space Promotion and Authorization Centre, IN-SPACe) нещодавно відкрив тендерні пропозиції на будівництво ракети-носія для запуску малих супутників (Small Satellite Launch Vehicle, SSLV), що зацікавило 20 компаній. Цей крок є частиною ширшої політики прем’єр-міністра Індії Нарендри Моді щодо відкриття космічного бізнесу для приватних інвестицій, слідуючи прикладу космічних агентств, таких як NASA та Європейське космічне агентство (ЄКА).
РН SSLV, була розроблена Індійською організацією космічних досліджень (ISRO), національним космічним агентством, і мала свій перший успішний запуск корисного навантаження вагою понад 350 кг у лютому цього року.
SSLV було розроблено як недорогий засіб для запуску на низьку навколоземну орбіту супутників вагою до 500 кг (1102 фунтів), що обслуговуватиме зростаючий ринок запуску кластерів супутників для зв’язку та передавання даних, сектор, де зараз домінують компанія SpaceX та її конкуренти.
Пропозиція взяти на себе виробництво та розробку ракетної програми SSLV знаменує собою першу приватизацію такого роду відповідно до нової космічної політики Індії.
Процес був ініційований 11 липня нещодавно створеним IN-SPACe, який запросив кваліфіковані компанії зареєструвати свою зацікавленість.
Паван Гоенка, голова правління IN-SPACe, повідомив, що 20 компаній подали «вираження зацікавленості» (“expression of interest”, EOI) до ракетної програми. За його словами, INSPACe проведе попередню консультацію із цими 20 кандидатами протягом двох тижнів. Щоб мати право брати участь у торгах, компанії повинні бути прибутковими, а провідний учасник консорціуму повинен мати принаймні 5 років досвіду виробництва та річний дохід понад $ 48 млн.
Амбітна мета Індії – збільшити свою частку на світовому ринку запуску супутників у п’ять разів протягом наступного десятиліття.
Гоенка висловив упевненість, що переможець тендеру на програму SSLV зможе розвинути бізнес із запуску малих супутників і позиціонувати Індію як глобальний центр для таких запусків.
За інформацією ISRO, ключовими особливостями SSLV є низька вартість, більш швидкий час виконання робіт, гнучкість у розміщенні кількох супутників, можливість запуску на вимогу та мінімальні вимоги до інфраструктури запуску.