Об’єднання
інноваційно-космічних кластерів

Місячний посадковий апарат Nova-C місії ІМ-1 перекинувся на бік під час посадки

23 лютого NASA спільно з компанією Intuitive Machines провели прес-конференцію щодо результатів посадки на Місяць космічного апарата Nova-C.

Посадковий модуль компанії Intuitive Machines виявився майже перекинутим, його верхня частина упирається у скелю. Дані вказують, що він приземлився на схилі і, можливо, скотився на скельну ділянку. Після отримання нових даних з модуля стало зрозуміло, що початкова інформація про його вертикальне положення була помилковою.

У той же час антени Nova-C знаходяться в незручному положенні, що перешкоджає передачі даних. Зв’язок є, але слабкий, передають переважно телеметрію. Команда прагне отримати фотографії поверхні Місяця, усвідомлюючи суспільний інтерес до цієї події.

Камера EagleCam була тимчасово вимкнена до запланованого моменту катапультування при спуску, але вона залишається в робочому стані. Команда має намір відокремити її від посадкового модуля, щоб зробити знімки поверхні Місяця. При цьому наукове корисне навантаження проходить випробування в умовах місячного простору.

Компанія також представила зображення Nova-C над кратером Шомбергера, яке було зафіксовано приблизно в 200 км від запланованого місця посадки, коли апарат знаходився на висоті 10 км над поверхнею Місяця. Щодо процесу посадки зазначається, що робота основного двигуна була ефективною, а керування ним ідеальним. Навігаційний доплерівський лідар (NDL) NASA, встановлений на модулі, грав значну роль в успішній посадці, надаючи дані про висоту та швидкість модуля (оскільки стандартні посадкові радари лендера відмовили). Згідно з наявною інформацією, перед посадкою модуль опускався вертикально вниз протягом 90-120 секунд, а безпосередньо перед торканням поверхні Місяця рухався зі швидкістю понад 1 метр на секунду. Посадковий модуль, ймовірно, знаходиться в межах двох-трьох кілометрів від запланованого місця посадки, виходячи з даних, отриманих з оптичних навігаційних датчиків на посадковому модулі. Планується, що апарат NASA Lunar Reconnaissance Orbiter пролетить над зоною посадки найближчими днями та зробить зображення, щоб точно визначити місце посадки.

Рідкий метан та кисень продемонстрували хороші робочі характеристики, і компанія впевнена у їхній здатності зберігатися в космосі протягом тривалого часу. Однак витрати гелію перевищили очікування через необхідність надування баків. Багато корисних функцій посадкового модуля були успішно продемонстровані під час посадки.

Передбачається, що модуль Nova-C зможе працювати на поверхні Місяця ще приблизно 9-10 днів до початку місячної ночі.

Facebook
Twitter

 

Об’єднання інноваційно-космічних кластерів України