Заходи, що здійснюються Китаєм з розвитку космічних технологій як способу досягнення військової переваги висвітлюються в останньому щорічному звіті Пентагону «Заходи з військового та безпекового розвитку Китайської Народної Республіки» (“Military and Security Developments Involving the People’s Republic of China”).
У звіті Конгресу США, опублікованому 19 жовтня, пояснюється, чому МО США вважає Китайську Народну Республіку своїм «головним викликом».
Стосовно космосу, у звіті зазначається, що Китай усуває колись великі розриви з космічними можливостями США, збільшуючи ймовірність того, що він може отримати перевагу в майбутньому конфлікті через атаки на американські супутники. Пентагон вважає це серйозним викликом.
Серед китайської протисупутникової зброї, яка викликає занепокоєння МО США, оцінюються ракети наземного базування та потужні лазери, роботизовані супутники, здатні захоплювати інші супутники, засоби кібератак та інші системи, які можуть глушити, засліплювати або виводити з ладу супутники США.
Зокрема, у доповіді відмічається: «Китай розглядає перевагу в космосі, здатність контролювати інформаційну сферу з космосом і позбавляти противника можливостей збору космічної інформації та зв’язку як критичні компоненти для ведення сучасної «інформатизованої війни».
Народно-визвольна армія Китаю (НВАК) продовжує інвестувати в покращення своїх можливостей у сфері космічної розвідки та спостереження, супутникового зв’язку, супутникової навігації та метеорології, а також у польоти людей у космос і роботизоване дослідження космосу.
НВАК продовжує набувати та розвивати низку протикосмічних засобів і відповідних технологій, включаючи кінетичні ракети, наземні лазери та орбітальні роботізовані засоби, а також розширювати можливості космічного спостереження, які можуть стежити за об’єктами в космосі».
Щорічний звіт МО США Конгресу готується з 2000 року як спосіб допомогти у політичних дебатах у Вашингтоні щодо військового зростання та модернізації Китаю. Цьогорічна версія повторює багато проблем, висловлених у попередніх звітах, враховуючи те, що напруга між Вашингтоном і Пекіном різко загострилася через Тайвань та інші гарячі точки.
Основним моментом, який викликає занепокоєння в оцінці Пентагону, є триваюче небажання Китаю підтримувати міжвійськові комунікації з США. Цей брак прозорості з боку НВАК, згідно зі звітом, сіє недовіру та збільшує ризики виникнення конфлікту через прорахунки.
МО США заявило, що китайське військове керівництво відкинуло спроби вдосконалити протоколи радіозв’язку та узгодити правила поведінки під час повітряних та морських зіткнень із силами США у Тихоокеанському регіоні. Представники Космічних сил США попередили, що відсутність прозорості щодо космічної діяльності підвищує ризик непорозумінь і прорахунків.